Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lobi faiz baskısı yapıyor

Giriş Tarihi: 4.1.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye düşmanı çevrelerin rant operasyonu" diye nitelendirdiği siyaseti itibarsızlaştırma operasyonunun üzerinden 20 gün geçmeden lobi hareketlendi. Bir süredir Türkiye'yi ekonomik ve siyasi anlamda itibarsız göstermek için haberler yayımlayan lobinin yayın organları "Faizler artsın" baskısı yapmaya başladı. Amerika Merkez Bankası Fed'in tahvil alımlarını azaltmasıyla başlayan, operasyon sürecinde tırmanan Türk Lirası'ndaki değer kaybını fırsat bilen çevreler, çeşitli kanallardan Merkez Bankası'nı sıkıştırıyor. Lobinin sözcüsü gibi davranan Wall Street Journal (WSJ) ve Reuters haber ajansı yaptığı haberlerle Merkez'in faiz artırmasını istedi. Lobi, halen yüzde 7.75 düzeyinde bulunan gecelik borç verme faizinin en az 9.25'e çıkarılması gerektiğini öne sürdü. Bu faizlerin 1.5 puan artırılması anlamına geliyor.

REUTERS 1 PUAN İSTİYOR

WSJ haberi adını açıklamadığı 12 ekonomiste dayandırdı. Haberde bu ekonomistlerle anket yapıldığı belirtildi. WSJ'nin hemen ardından İngiliz haber ajansı Reuters da bir haber yayımladı. Haberde büyüme ve enflasyona vurgu yapılarak 'risk' algısı yaratılmaya çalışıldı. Reuters Merkez Bankası'nın koridorun üst bandında 100 baz puanlık bir artış yapılabileceğini öne sürdü. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu 21 Ocak'ta toplanacak. Yılın ilk toplantısında kurulun faiz lobisinin baskısına direnip direnmeyeceği görülecek.

'DÖVİZ İHALELERİ İŞE YARAMAZ' DİYORLAR
WSJ
haberindeki 'faiz artsın' söylemini güçlendirmek için Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın 1.92'lik kur tahminine de yer verdi. Tahminin tutmadığını söyleyen gazete, döviz satım ihaleleriyle TL'deki değer kaybının sona ermeyeceğini öne sürdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lobi faiz baskısı yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN