Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye modeliyle büyüyeceğiz

Arap Baharı'nın ardından ülkeyi yeniden inşa eden Libya Başbakanı Ali Zeydan, "Türkiye örneği bizim için çok önemli. Bu modelle büyümeyi ve gelişmeyi planlıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 4.1.2014
Arap Baharı'nın en şiddetli yaşandığı ülkelerden Libya, yeni yol haritasını belirlerken Türkiye modelini örnek alıyor. Libya Başbakanı Ali Zeydan, daha yolun başında olduklarını ve Türkiye'nin bugünlere meşakkatli süreçlerden geçerek geldiğini belirtti. Zeydan, "Türkiye'nin vardığı noktaya ulaşmak için önümüzde uzun yıllar var. Libya Türkiye'den gerek nüfusu gerekse coğrafi konumu olarak çok farklı. Türkiye'de dev bir tarım ekonomisi var. Libya ise Kuzey Afrika'da petrole odaklanmış bir ülke" dedi. Türkiye örneğine değer verdiklerini ve bundan yararlanmak istediklerini vurgulayan Zeydan sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye örneğiyle Libya ekonomisinin düzelmesini sağlayacağız. Büyük bir ümit besliyoruz. Şu anda yaşadığımız sorunları aşmak istiyoruz. Ekonomi anlamında gelişmek ve uluslararası ekonomi çemberine girmek istiyoruz. Türkiye Akdeniz'de önemli bir ülke ve Libya'nın üçüncü ortağı. Türkiye modelinden faydalanmak bizim için ekonomi başta olmak üzere tüm gelişim sürecinde önemli bir etken."

ALACAK SORUNU ÇÖZÜLECEK

Libya'da liman, havaalanı, otel, gayrimenkul ve enerji alanlarında yeni yatırımları olduğunu söyleyen Zeydan, Türk firmalarını ülkesindeki yatırım sürecine katılmaya davet etti. "Türk şirketlerini kalkınma hamlemize katkıda bulunmaya davet ediyoruz" diyen Ali Zeydan, cazip teşvik planları bulunduğunu da sözlerine ekledi. Türk şirketlerinin geçmişten gelen alacak sorununa da değinen Libya başbakanı şöyle konuştu: "Tüm bu sorunları çözeceğiz. Savaş nedeniyle çok zor şartlardan geçtik, petrol ihracında zor durumda kalıyoruz. Şu anda bu konuları masaya yatırıyoruz. Firmalarla tek tekgörüşeceğiz." Zeydan, Arap Baharı'nın ülkesinin siyasi ve ekonomik açıdan özgür kalması için hayati önem taşıdığına vurgu yaparak, "Tüm gücümüzü bu özgürlüğü elde etmek için zorlayacağız" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye modeliyle büyüyeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN