Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faiz korosu işbaşında

17 Aralık operasyonu faiz lobisini de harekete geçirdi. Dolardaki artışı bahane eden lobi, koro şeklinde Merkez'e "Faizi artır" baskısı yapıyor

Giriş Tarihi: 7.1.2014
17 Aralık'ta başlayan siyaseti itibarsızlaştırma operasyonunun ardından faiz lobisi adeta koro halinde aynı şarkıyı söylemeye başladı. Lobi, Merkez Bankası'nın döviz satarak TL'ye değer kazandıramayacağını belirterek, Başkan Erdem Başçı'yı faiz artırması için köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. Geçen hafta lobinin sözcüsü gibi davranan Wall Street Journal (WSJ) ve Reuters haber ajansının faizlerin 1-2.5 puan artırılması açıklamalarından sonra dün de Citibank ve Financial Times aynı baskıyı yapmaya başladı.

REZERV YETERSİZMİŞ!

Bir rapor yayınlayan Citibank, Merkez Bankası'nın faiz artırımı dışında seçeneceği olmadığını öne sürdü. Raporda, dolar kurundaki artışın döviz satışlarıyla sınırlanamayacağı iddia edildi. "TL'yi savunmak için rezervler yetersiz" diyen Standard Bank Ekonomisti Tim Ash de "TL'yi savunmak ve enflasyonla mücadele için faiz artışına gidilmeli" değerlendirmesini yaptı.İngiliz Financial Times (FT) da faizlerin artması gerekeceğini iddia etti. TL'deki değer kaybını öne süren gazete, birçok yatırımcı ve analistin kısa vadede Türkiye'nin lirayı savunmak için faizleri yükseltmekten başka pek bir seçeneği olmadığını söylediğini yazdı. Geçen hafta da WSJ halen yüzde 7.75 düzeyinde bulunan gecelik borç verme faizinin, en az 9.25'e çıkarılmasını istemişti. Reuters ise "1 puanlık artış yapılmalı" demişti.

MERKEZ 'REZERVİN HEPSİ LİKİT' DİYOR
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, geçen yıl eylül ayında yaptığı bir konuşmada kullanılabilir net rezervlerin 40 milyar dolar düzeyinde olduğunu söylemişti. Aralık ayında da Başkan Başçı, "Döviz rezervlerimiz 135 milyar dolar. Bunun hepsi likittir, gerekirse her an kullanılabilir" demişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faiz korosu işbaşında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN