Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızılay'dan değişiklik açıklaması

"Türk ifadesi kalktı çünkü..."

Giriş Tarihi: 8.1.2014 15:52 Güncelleme Tarihi: 8.1.2014 15:54
Türk Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, 'Kızılay Maden Suyu' şişesinde ve etiketinde yapılan tasarımsal değişikliğine ilişkin, 'Türk Kızılay logosu aynen geçerliliğini sürdürmekte ve kullanımına devam etmektedir. Bütün evrakımız, yazışmalarımız Türk Kızılay'ı üzerinden devam etmektedir. Biz Türk Kızılay'ı olarak Türkiye'de yaşayan toplumun tamamını kucaklıyoruz. Türk Kızılay markamız da asla bir ayrımcılık, başka bir neticeler doğuran siyasi düşünce içerisinde de değiliz' dedi.

Türk Kızılay Genel Başkanı Akar, Türk Kızılay'ının bir ürünü olan 'Kızılay Maden Suyu' şişesinde ve etiketinde yapılan tasarımsal değişiklik nedeniyle kamuoyunun bir bölümünde oluşan olumsuz algı neticesinde konunun kamuoyu ile paylaşılması amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye Kızılay logosunda, isminde, kurumsal kimliğinde en ufak bir değişiklik olmadığını söylen Akar, şunları kaydetti:

'Yapılan değişikliğin kurumsal ve siyasi izahı asla yoktur.1926 yılında Ulu Önder Atatürk tarafından Türkiye Kızılay Cemiyeti o zamanki adıyla hediye edilen Afyonkarahisar'da bulunan maden suyu işletmelerimizde üretilen Kızılay Maden Suyu markası ile alakalıdır. 1926'dan 2004 yılına kadar maden suyumuzun markası, 'Kızılay Maden Suyu' olarak süregelmiştir. Türk milleti olarak bu ürünümüzü temin ederken Kızılay Maden Suyu olarak çağrılması bir adet haline gelmiştir.'

'KIZILAY MADEN SUYU LOGOSU 80 YIL BOYUNCA KULLANILAN BİR LOGODUR'

1926'dan 2004 yılına kadar 'Kızılay Maden Suyu' ismi ile kullanıldığını belirten Akar, '2004 yılında kurumumuzda yapılan kurumsal logomuzun değiştirme çalışmalarında o zamana kadar olan ismimiz Türkiye Kızılay Derneği markasından, Türk Kızılay'ı logosuna geçiş ile alakalı bir karar aldık. Türk Kızılay'ı markası maden suyumuza da sirayet etti. Türk Kızılay Maden Suyu markası, marka tescil ismi ile 'Türk Kızılay Maden Suyu' olarak anılmaya başlandı. Kamuoyunda 'Kızılay Maden Suyu' olarak istenmeye devam edildi. Kızılay Maden Suyu logosu 80 yıl boyunca kullanılan bir logodur. Kurumsal iletişim departmanlarımızda yapılan araştırmalarda kamuoyu tarafından bu logonun benimsendiği ve satın alma algısının da daha yüksek olduğu anlaşılmıştır. Bu değişikliğe sebep bu olmuştur' dedi.

Türk Kızılay'ının ima edildiği gibi kurumsal kimliğinde, düşüncelerinde en ufak değişikliğin söz konusu olmadığını ifade eden Akar, şunları aktardı:

'Türk Kızılay logosu aynen geçerliliğini sürdürmekte ve kullanımına devam etmektedir. Bütün evrakımız, yazışmalarımız Türk Kızılay'ı üzerinden devam etmektedir. Biz Türk Kızılay'ı olarak Türkiye'de yaşayan toplumun tamamını kucaklıyoruz. Türk Kızılay markamız da asla bir ayrımcılık, başka bir neticeler doğuran siyasi düşünce içerisinde de değiliz. Bunun da ayrıca bilinmesini isterim.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızılay'dan değişiklik açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN