Operasyon tırmanışı etkilemez

İngiltere, 2020 dış ticaret hedefinde Türkiye'yi öncelikli 5 pazar arasına aldı. Türkiye'deki İngiliz Ticaret Odası Başkanı Gaunt, "Operasyona takılıp işi ağırdan alamayız. Türkiye büyüyor" dedi

Giriş Tarihi: 9.1.2014
Dünya ticaretinin beş büyük oyuncusundan biri olan İngiltere, 2008'deki küresel krizin yol açtığı ihracattaki kan kaybını önlemek için geçen yıl büyük bir harekat başlattı. 2020'de ihracatını 1 trilyon pounda yükseltme hedefi koyan harekatın, odaklandığı beş büyük pazar arasında Türkiye de var. Türkiye'deki İngiliz Ticaret Odası Başkanı Chris Gaunt, çok yakında kesinleşecek 2014 eylem planında ülkemizin önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Bu yıl Türkiye'deki tanıtıma yüklü bir bütçe ayırdıklarını vurgulayan Gaunt, ilk kez ticaret odasının İngiliz hükümeti tarafından finansal açıdan destek alacağını da söyledi. Mayıs sonunda Gezi olaylarıyla başlayıp 17 Aralık operasyonuyla devam eden siyasi ortamın, Türkiye ekonomisindeki tırmanışı engelleyecek güçte olmadığını belirten Gaunt, "Bazı şeylerin fazlasıyla abartıldığını düşünüyorum. Türkiye'nin potansiyeli çok büyük. Bunlara takılıp işimizi ağırdan alamayız. İngiltere olarak bu potansiyelden yararlanmalıyız" dedi. Son dönemde kur ve faizdeki olumsuz gelişmeleri Türkiye ekonomisindeki küçük dalgalanmalar olarak nitelendiren Gaunt, şöyle konuştu: "Belki biraz yavaşlama olur ama Türkiye tırmanışına devam eder. Biz ülkeye güvenimizin tam olduğunu göstermek istiyoruz. Bu gelişmeler İngiltere'nin Türkiye'yle ilgili 2014 planlarını etkilemez. Çünkü hâlâ dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi durumundasınız ve bunu durdurmak mümkün değil."

ÖNCELİK FİNANS VE TEKNOLOJİDE
İngiliz Ticaret Odası üyelerinin yıllık 12 milyar euroluk iş hacmi yarattığını anlatan Chris Gaunt, Türkiye'de finans, teknoloji, tekstil, enerji, gıda, altyapı ve inşaat ile makine sektörlerine odaklanacaklarını vurguladı.

HEDEF TİCARETİ 2 KATINA ÇIKARMAK
İngiliz Ticaret Odası'nın 2014 eylem planında birçok organizasyon yer alıyor. Şubattan itibaren iş heyetleri karşılıklı bir araya gelecek. Martta Londra Finans Merkezi Başkanı Lord Mayer İstanbul'da sunum yapacak. Mayısta ise 100 Türk tekstil şirketi İngiltere'ye götürülecek. Graunt, "Hedefimiz ticareti iki katına çıkarmak. Bir İngiliz şirketi Ortadoğu ve Asya'da yer almak istiyorsa Türkiye'yi merkez seçmeli. Biz bunu anlatıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Operasyon tırmanışı etkilemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN