TÜRKSAT 4A elden teslim

Türk-Japon işbirliğiyle üretilen TÜRKSAT 4A uydusu, Tokyo'da Başbakan Erdoğan'a teslim edildi. Daha sonra Kazakistan'a taşınacak uydu 15 Şubat'ta uzaya fırlatılacak

Giriş Tarihi: 9.1.2014
Türk ve Japon mühendislerin ortaklaşa ürettiği TÜRKSAT 4A uydusu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a törenle teslim edildi. Japonya'da resmi programı kapsamında, TÜRKSAT 4A ve 4B uydularının yapıldığı Tokyo'daki Mitsubishi Electric firmasının uydu üretim merkezini ziyaret eden Erdoğan, şirketin Genel Müdürü Kenichiro Yamanishi'den detaylı bilgi aldı. Önlük ve bone giyerek törene katılan Erdoğan, bu projenin Japonya ile uzay, havacılık, bilim, teknoloji alanında yürütülen ortak çalışmalarda ulaşılan başarının somut bir göstergesi olduğuna dikkati çekti. Erdoğan şu mesajları verdi:
AFRİKA'YA ULAŞACAK: Mitsubishi Electric'le imzaladığımız sözleşmede yer alan üretimin bir bölümünü bugün tamamladık. TÜRKSAT 4A ve 4B uydularının her aşaması, TÜRKSAT mühendislerinin denetiminde yürütüldü. Halen televizyon yayınlarımız ve uydu haberleşme sinyallerimiz Avrupa'nın tamamı ve Asya'nın büyük bölümüne ulaşıyor. Bugün teslim törenini gerçekleştirdiğimiz TÜRKSAT 4A uydusuyla sinyallerimiz, Afrika'ya da ulaşmış olacak.
15 ŞUBAT'TA FIRLATILACAK: TÜRKSAT 4A uydusu, Japonya'dan Kazakistan'daki fırlatma üssüne götürülecek ve proton roketiyle 15 Şubat'ta uzaya fırlatılacak. TÜRKSAT 4B uydusu ise test süreçlerinin ardından bu yılın ikinci çeyreğinde fırlatılacak. Japonya'dan dönecek mühendislerimiz, yerli TÜRKSAT haberleşme uydularının üretiminde görev alacak.

İMPARATOR SICAK KARŞILADI
Başbakan Erdoğan, ülkedeki son programında Japon İmparatoru Akihito'yla görüştü. İmparatorluk Sarayı'nda gerçekleşen buluşma basına kapalı yapıldı. Birlikte yemek yiyen Başbakan Erdoğan ve İmparator Akihito, yaklaşık 30 dakika görüştü. Erdoğan görüşmenin ardından Japonya'dan ayrılarak beraberindeki heyetle Singapur'a geçti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜRKSAT 4A elden teslim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN