Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanal taleple kuru artırıyorlar

Ateşi bir türlü düşmeyen kurun arkasında da lobi çıktı. İddiaya göre Merkez'in döviz ihalelerinde sanal talep yaratılarak dolar tırmandırılıyor

Giriş Tarihi: 10.1.2014
17 Aralık operasyonu sonrası önüne geçilemeyen kur artışının arkasında da lobi olduğu ortaya çıktı. 2.2 TL seviyesini zorlayan dolarla ilgili ilginç bir iddia söz konusu. AK Parti'nin incelemeye aldığı iddiaya göre, Merkez Bankası'nın doların ateşini indirmek için gerçekleştirdiği ihalelerde sanal tekliflerle talep artırılıyor. Bunun sonucunda ihale sonrası hem döviz alanlar kazanıyor hem de ülkenin döviz rezervleri eritiliyor. Gezi olaylarının başladığı mayıs ayından bu yana doların ateşini indirmeye çalışan Merkez Bankası, 11 Haziran'dan bugüne 145 döviz ihalesi açtı. İhalelerde 17 milyar dolarlık satış gerçekleştirildi. Buna rağmen doların yükselişine engel olunamadı.

LOBİ İŞBAŞINDA

Konuyla ilgili çeşitli çalışmalar yürüten AK Parti ekonomi yönetimi, ilginç bir iddiayla karşılaştı. Buna göre Merkez Bankası'nın doların ateşini indirmek için gerçekleştirdiği ihalelerde sanal tekliflerle talep artırılıyor. Bunun sonucunda ihalenin ardından döviz alanlar ihya oluyor. Raporlara göre, döviz satış ihalelerinde her zaman Merkez Bankası'nın çıkış miktarının çok üstünde teklif geliyor. İhaleye çıkılan miktara karşılık gelen tekliflerdeki her yüzde 1'lik talep fazlası, gün sonu Dolar/TL kurunu ihalede oluşan ortalama kur fiyatının yüzde 0.014 oranında yukarı taşıyor. Bir başka deyişle, ihalede satılması öngörülen döviz miktarını aşan fazladan her talep, gün sonundaki dolar fiyatını artırıyor. Raporda, ihalelere aktif olarak katılan ve aşırı talep algısı oluşturan kuruluşların araştırılması gerektiği belirtildi. Merkez Bankası, 17 Aralık'tan bugüne dövizin ateşini söndürmek toplam 4.5 milyar dolar sattı. Bu rakamın ay sonuna kadar 6 milyara ulaşması bekleniyor.

'TÜRKİYE HÂLÂ GÜÇLÜ POZİSYONDA'
Türkiye ekonomisindeki dalgalanma yurtdışında da yakından takip ediliyor. Standard Bank Başekonomisti Timothy Ash, Türkiye'nin notuna ilişkin aşağı yönlü bir değişiklik beklemediğini belirtti. Ash "Yatırım yapılabilir notu ödeme gücüyle ilgili ve Türkiye hâlâ güçlü pozisyonda" dedi. Öte yandan Fitch de TL'nin değer kaybının uzun süreli olması halinde Türk şirketlerinin kredi notları üzerinde baskı oluşacağını açıkladı. Şirket raporunda Türk şirketlerinin dövizdeki dalgalanmalar karşısında hassas olduğuna dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanal taleple kuru artırıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN