Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Singapur'la STA yolda

Giriş Tarihi: 10.1.2014

Asya Kaplanı Singapur'la Serbest Ticaret Anlaşması'nın ilk adımı atıldı. Başbakan Erdoğan, "İki ülkenin ticaret hacmi küresel krizin etkisiyle geriledi. Hedefimiz 5 milyar dolar" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Doğu Asya ziyaretinin ikinci durağı olan Asya Kaplanları ülkelerinden Singapur'da ekonomi alanında büyük bir adım atıldı. Başbakan Erdoğan, "Türkiye ve Singapur arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) için müzakerelerin başlaması konusunda fikir birliği sağladık. İlk adım atıldı. Ekonomi bakanları görüşecek" diye konuştu. Erdoğan için, önceki gece Singapur'da askeri tören düzenlendi. Başbakan Lee Hsien Long, Erdoğan'ı İstana Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde askeri törenle karşıladı. Erdoğan, daha sonra önce Cumhurbaşkanı Tony Tan Keng Yam ile görüştü. Ardından Başbakan Lee Hsien Long'la baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerin ardından Singapurlu mevkidaşıyla kameraların karşına geçen Başbakan Erdoğan, Singapur için "Asya Pasifik'e açılımımızda önemli bir partner" ifadesini kullandı. Başbakan Erdoğan, şu mesajları verdi:
SERBEST TİCARET: Singapur'la ilişkilerimizi her alanda artırma kararımız var. En önemlisi de serbest ticaret anlaşmasının bugün ön adımlarını atmış bulunuyoruz. Kazan-kazan esasına dayalı olarak bakanlarımız bunu değerlendirecek. Mutabık kaldık. Bakanlarımız alt yapısını oluşturup önümüze getirecek.

ALTYAPI VE ENERJİ

İLHAM KAYNAĞI: Singapur üretken ekonomik modeli, hayat standartları ve vizyonuyla ilham kaynağı oldu. Trans-Pasifik ve bölgesel ortaklığıyla aktif rol oynuyor. Stratejik konumlarıyla kendi coğrafyalarına açılan fırsat kapıları gibi. İki ülke birbirlerini tamamlayan konumda. Türk ve Singapurlu işadamları 3'üncü ülkelerle birlikte iş yapma iradesini göstermeli. Singapurlu işadamları atacakları adımlarla gelecek için önemli irade sergileyecek
SERMAYE AKIŞI: Singapur eğitimli nüfusuyla uzak Asya'da bölgesel bir cazibe merkezi. Ciddi birikime sahip Singapur'dan ülkemize sermaye akışı olduğunu gözlemledik. Finans sektörüne odaklanan bu yatırımların diğer alanlara da yayılmasını arzu ediyoruz. Özellikle büyük ölçekli altyapı ve enerji alanlarında ortaklıklar kurulacağına inanıyorum.
ASYA PASİFİK'E AÇILIM: Türkiye ve Singapur, birbirlerini tamamlayan iki ülke konumundadır. İşadamlarımızın işbirlikleri büyük önem taşıyor. Singapur'u, Türkiye için Asya Pasifik'e açılma noktasında önemli bir partner olarak görüyoruz.
HEDEF 5 MİLYAR DOLAR: Ticaret hacmimiz 2012'de 1.2 milyar iken küresel krizin etkisi ile 650 milyon dolara kadar geriledi. Dış ticaret hacminde 5 milyar dolar hedef olmalıdır. Bunu başaracak iradeye, işadamlarına sahibiz.

TERÖRLE MÜCADELE MUTABAKATI
Başbakan Erdoğan, iki ülkenin ayrıca terörle mücadele konusunda anlaşma imzaladıklarını da ifade etti. Erdoğan, "Bu bir mutabakat zaptı olarak büyük önem taşıyor. Dünya barışının en önemli tehdidi ne yazık ki terördür. Buna karşı tüm ulusların ortak mücadele kararını ortaya koymaları lazım" diye konuştu.

GÜLDÜREN DAVET
Erdoğan , ortak basın toplantısında, mevkidaşı Long'u Türkiye'ye davet etti. Erdoğan, "Değerli dostum sayın Long ve eşini en kısa zamanda ülkemde ağırlamaktan memnuniyet duyacağımı ifade ediyorum" dedikten sonra mevkidaşına dönerek, "Okey?" diye sordu. Long da, Erdoğan'ın daveti üzerine gülerek "Tabii ki" dedi. Bu konuşma iki başbakanı ve salondakileri güldürdü.

DİREKT UÇUŞ ZAMANI
700 Türk vatandaşının Singapur'da yaşadığını anlatan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: "Halklar uyum içinde. Artık havayollarının karşılıklı direkt uçuş düzenlemelerinin önünü açmalıyız. Singapur'dan Türkiye'ye 30 bin, Türkiye'den buraya 20 bin turist geldi. Singapurlular dünyayı gezmeyi çok sever. 36 milyon turiste ulaştık. Singapur'un bunun içindeki payının daha da artması lazım. Havayoluyla Singapur-İstanbul arasındaki seyirler daha da artacaktır. Halklarımızın kaynaşması sağlanacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Singapur'la STA yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN