Malezya ile STA nisanda

Türkiye ile Malezya arasındaki STA'nın nisanda imzalanabileceği sinyalini veren Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 5 yılda 5 milyar $'a çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti

Giriş Tarihi: 11.1.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Asya ziyaretinin son durağı Malezya'da Serbest Ticaret Anlaşması (STA) için tarih verdi. Başbakan Erdoğan ile Malezyalı mevkidaşı Najip Tun Razak, müzakerelerin ikinci aşamasının Türkiye'de yapılması konusunda anlaşma imzaladı. 13-15 Ocak'ta STA görüşmelerinin 9'uncu turunun tamamlanacağını dile getiren Erdoğan, "İsterim ki, Sayın Başbakan nisanda Türkiye ziyaretini gerçekleştirir ve inşallah bunun imzalarını atarız" dedi.

HEDEF 5 MİLYAR $

Erdoğan, iki ülke arasında ticaret hacminin 1.5 milyar dolar olduğunu, 5 yılda bu rakamın 5 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerini kaydetti. İki ülkenin de İslam ve demokrasinin bir arada yaşayabileceğini gösterdiğini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu yılın Malezya'da Türkiye yılı, Türkiye'de de Malezya yılı olarak ilan edilmesi anlamlı olacak." Türkiye ile Malezya havayolu şirketlerinin karşılıklı her gün sefer düzenlemesinin de memnuniyet verici olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, "Türkiye ve Malezya'nın gelecekteki işbirliğinin çerçevesini teşkil edecek Stratejik İşbirliği Eylem Planı'nı imzalandık. Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore, Endonezya ve Japonya'dan sonra Malezya ile bölgedeki beşinci stratejik işbirliğine yönelik adımları attık" diye konuştu. Enerji, savunma sanayi, otomotiv, bilişim teknolojisi gibi alanlarda iki ülke arasında atılabilecek adımlar olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Altyapıda yapabileceğimiz şeyler var. İnanıyorum ki, Türkiye ve Malezya son dönemlerin yükselen ekonomileri olarak dünyada dikkat çekiyor. İki ülke aynı zamanda aktif dış politika izliyor. Bölgesel ve küresel istikrara katkı noktasında görüşlerimiz birbiriyle örtüşüyor" dedi.

İKİ ÜLKE ARASINDA VİZELER KALKTI
Türkiye'nin Malezya'ya yapacağı yatırımların önünü açmak için gerekli adımları atacaklarını anlatan Malezya Başbakanı Razak, "Görüşmelerimiz sonucunda vize uygulamasını kaldırıldık. Taslak anlaşması metni Türk tarafından verilmiş oldu. En kısa süre içinde bunu nihayete erdirmek için ilgili makamlar çalışacak" diye konuştu. Razak, "Başbakan Erdoğan'a gösterdiği güçlü liderlik sebebiyle teşekkür ediyorum" dedi.

YATIRIMI 1.5 MİLYAR DOLAR ARTIRDIK
Malezya Başbakanı Najip Tun Razak da "Türk ekonomisine ve Sayın Erdoğan'ın liderliğine güven duyduğumuzun ifadesi olarak, Türkiye'ye yapmış olduğumuz yatırımı 1.5 milyar dolar düzeyinde artırma kararı aldık. Bunun 1.1 milyar dolarlık kısmı sağlık, 300 milyonu sigortacılık, 400 milyonu sivil havacılık sektörüne gidecek. Sivil havacılık makamımız İstanbul'daki 2'nci uluslararası havaalanındaki hisse oranını yüzde 60'a yükseltecek" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Malezya ile STA nisanda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN