Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel yapı banka kurtarıyor

Hükümete karşı operasyon başlatan paralel yapının kendilerine yakın bir bankayı kurtarmak için harekete geçtiği iddia ediliyor.

Giriş Tarihi: 11.1.2014 12:03 Güncelleme Tarihi: 11.1.2014 12:05
Akşam Gazetesi Yazarı Murat Kelkitlioğlu, paralel yapının kendilerine yakın bir bankayı kurtarabilmek için işadamlarından mevduat topladığını öne sürdü.

Akfa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aktaş'ın paralel yapıya yakın bankayı kurtarmak için harekete geçtiğini belirten Kelkitlioğlu, bugünkü yazısında şunları kaydetti:


PARALEL YAPI BANKA KURTARIYOR

17 Aralık'ta başlayan son olarak İzmir'le devam eden seçim ayarlı operasyonlara bir yenisinin eklenip eklenmeyeceği merak edilirken, devlet içine çöreklenmiş paralel yapının kendisini sağlama almak için hamlelere başladığını öğrendim. Bu konuda görevlendirilmiş bazı isimler çalışmalara başlamış bile.

Sizleri fazla merakta bırakmadan konuya geçeyim.

Akfa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aktaş, Amerika'dan aldığı talimat üzerine paralel yapıya yakın bir bankayı kurtarmak için harekete geçti. Aktaş, 'derin operasyon'un başlamasının ardından büyük bir şirketin parasını çekmesiyle birlikte likidite sıkıntısı çeken bankayı düze çıkarmak için çekilen parayı denkleştirmek amacıyla kapıları çalmaya başladı. Aktaş, bankadan çekilen 300 milyon lirayı tekrar bankaya kazandırmak için başlattığı çalışmalarından şu ana kadar iyi bir sonuç aldı ve ilk etapta 120 milyon lirayı buldu.

Bankanın açık ismini Bankalar Kanunu nedeniyle veremiyorum.

Peki Aktaş, bu parayı kimlerden buldu?

Bunun cevabını vermek de mümkün. Tamamı olmasa da listedeki isimlerin büyük bir kısmını biliyorum. Ancak, bazı kesimlerden gelecek 'fişleme mi yapıyorsun' nidalarının yükseleceğini tahmin ettiğim için listeyi burada yayımlamıyorum. Kimilerinin bunun bir suç olmadığını söylediğini duyar gibiyim. Suç değil belki ama 'yolsuzluk' iddialarıyla başlayan sürecin, başından beri iddia ettiğim gibi, devletin içindeki yapılanmanın her türlü ahlaki tavrı bir kenara bırakarak iktidara yönelik operasyon olduğunun görülmesi açısından oldukça manidar. 17 Aralık'tan beri, soruşturma sürecinde suçluluğu kanıtlanmamış insanların isimlerinin çarşaf çarşaf yayımlandığı bir ortam olmasına rağmen bu isimleri yayımlamanın ahlaki olmadığını düşündüm.

Bu arada son söz, Aktaş'ın 300 milyon lirayı denkleştirdikten sonra ABD yolcusu olduğunun da altını çizeyim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yapı banka kurtarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN