Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vergide mobil dönem

Giriş Tarihi: 12.1.2014
Cezalarda elektronik dönem başlıyor. Maliye Bakanlığı her türlü ceza ve ödeme tebliğini elektronik ortama taşıyor. Yeni dönemde trafik cezaları dahil, makbuzlar postayla değil elektronik ortamda gönderilecek. Maliye Bakanlığı vergi gelirlerini artırmak ve elektronik denetimi yaygınlaştırma hedefi kapsamında otomasyon alt yapısını güçlendiriyor. Vergi dairelerinin mobil hale getirilmesinin yanı sıra mükellef sicilleri de otomasyon ağıyla güncellenecek. E-Arşiv uygulamasının kapsamının genişletilmesi kararı alınırken, artık tebligatlar da elektronik ortamda yapılacak. Bu sayede hem evrak hem de posta masraflarının önüne geçilmesi amaçlanıyor. İş sürecini ve tahsilatı hızlandırmayı amaçlayan elektronik tebligata ilişkin yazılımın 2014'ün ilk yarısında tamamlanması planlanıyor.

SÜRPRİZ CEZALAR

Geçtiğimiz yıl tebligat ödeneğinin bitmesi nedeniyle birçok trafik cezası tebliğ edilememiş, ekim ayında ise sürücülere cezaları toplu olarak bildirilmişti. Bu nedenle başta taksiciler olmak üzere birçok sürücü yüklü trafik cezalarıyla karşı karşıya kalmıştı.

TASARRUF SAĞLANACAK

Sistem sayesinde mükellef ve vergiye tabi faaliyetler yerinde tespit edilerek online olarak ilgili birimlere ulaştırılacak. Bu tür faaliyetler elektronik ortamda yapılacağı için hem zaman hem insan kaynağı hem de maliyetlerden tasarruf edilmesi hedefleniyor.

KÖYLERE 346 MİLYON TL
2014 yılı bütçesinden köylerin altyapısını desteklemek amacıyla 346 milyon, belediyeler için da 557 milyon liralık ödenek ayrılması öngörüldü. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu yıl vergisel teşvikler dahil olmak üzere araştırma geliştirmeye (Ar-Ge) yaklaşık 3.8 milyarlık destek verileceğini açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vergide mobil dönem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN