Havlu kralları uzay yolunda

Giriş Tarihi: 14.1.2014

Bir dönem havlu krallarıyla ünlenen Denizli, şimdilerde tekstilin birçok alanında katma değeri yüksek ürünleriyle dikkat çekiyor. Şehir astronot kıyafetinden, yanmaz perdeye kadar 26 patentli buluşa imza attı. İhracatı ise 2 milyar doları aştı

Anadolu Kaplanları liginin en güçlü oyuncularından olan Denizli, son yıllarda katma değerli ihracat çıkışıyla gündeme geliyor. Bir dönem havlu krallarıyla dünyanın dikkatini çeken şehir, özellikle teknik kumaş alanında sessiz bir devrime imza atıyor. Küresel krizde katma değeri düşük ve tek tip üretim nedeniyle zor günler yaşayan Denizlili işadamları şimdi Çin'deki uzay enstitülerinden ülke ordularına kadar birçok sahada katma değerli ürünleriyle dikkat çekiyor. Bu kapsamda Çin Havacılık ve Uzay Sanayi Bakanlığı tarafından açılan tedarik zinciri ihalelerinde Denizlili 3 firma kendine yer bulmayı başardı.

ÜRETİM ANLAŞMASI
Şirketler buradaki projeler için uzay elbisesi ve bazı özel donanımlar imal edecek. KOSGEB ve TÜBİTAK'ın da desteğiyle kazanılan proje ilk etapta 16 milyon dolarlık bir üretimi kapsıyor. Denizli'nin ihracatı 2013'te önemli artış kaydetti. 2.1 milyar dolar ihracat hedefini aşan şehir, bu rakamı katma değerli ürünlerin avantajını kullanarak 5 milyar dolara taşımayı planlıyor.

ASTRONOT KIYAFETİ KİLO FİYATI: 6.500 DOLAR
* Milimetrekaresinde 800 bin delik içeriyor.
* Artı 120 eksi 100 dereceye dayanıklı.
* Kozmik ışınlara dayanıklı.
* Yüksek basınçlı atmosferde yırtılmıyor.
* Vücuttan çıkan karbondioksitini yakarak yok ediyor.

HAVLU KİLO FİYATI: 3.2 DOLAR
* Genellikle keten iplik kullanılıyor.
* Kimi zaman kenar süsleri yapılıyor.
* Beyaz ya da doğal renk tonlarında ya da boyanmış olarak hazırlanıyor.

HAFTANIN İCADI

Ev tekstilinden 26 patent çıktı
Denizli ekonomisinin bel kemiğini oluşturan sektörlerin başında ise ev tekstili geliyor. İl genelindeki firmalar bu alanda da birbirinden yeniklikçi üretimler sergiliyor. Sadece perdede Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenen 26 ayrı buluş yer alıyor. Ateşe dayanıklı ve kendi kendini temizleyen perde, ses yalıtımı yapan tüller, havayı temizleyen güneşlik ön plana çıkan ürünler arasında yer alıyor.

İŞ DÜNYASININ GÜNDEMİ

Riskleri dağıtmak için turizm ve tarım şart
Denizli tekstilde hedeflediği katma değerin yanı sıra tarım ve turizm sektöründe de büyüme planlıyor. Denizli'nin Türkiye geneline örnek gösterilmesi gereken orantılı bir büyüme sergilediğini ifade eden Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, riskleri minimize etmek amacıyla sektörel dağılıma önem verdiklerini söyledi. "İmalat sektörünün yanı sıra turizm ve tarıma yapılan yatırımların da Denizli'nin büyümesindeki rolü oldukça büyük" açıklamasını yapan Keçeci, "Son yatırımlarla birlikte termal ve SPA turizminde zirveye çıkacağız" dedi. Öte yandan Pamukkale Üniversitesi de sanayiyle önemli işbirlikleri yapıyor. Üniversite ile Denizlili işadamlarının birlikte yürüttüğü 67 proje bulunuyor. Çalışmalar arasında yerli uçakta kullanılacak karbon kumaş projesi de bulunuyor.

HAFTANIN FIRSATI

Tavuktan yeni iş fırsatı çıktı
Tavuk Dünyası 47 şubesi ile büyümeye devam ediyor. Franchise sistemiyle atağa geçen marka, başta İstanbul olmak üzere ülkenin bir çok yerinde şubelerle markasını büyütüyor. Tavuk Dünyası bayiliği için öncelikli şartların başında ise girişimcilik ruhu geliyor.

Ramiz'in hedefinde Anadolu illeri var
Şirket Anadolu'nun birçok şehrinden franchising konusunda yoğun talep alıyor. Özellikle Karadeniz, Ege ve Orta Anadolu Bölgesi öne çıkan bölgeler arasında yar alıyor. Yatırım maliyeti ise ortalama 200 ila 300 bin TL arasında değişiyor.

TEKSTİLDE KATMA DEĞERLİ PAZAR "PREMİERE VİSİON" İLE GELECEK
Moda endüstrisinin uluslararası arenadaki tanınan fuar organizatörü Première Vision S.A. ve CNR Holding, yeni bir etkinlik olan "Première Vision İstanbul" için bir ortaklık anlaşması imzaladı. Uludağ Tesktil İhracatçıları Birliği (UTİB) desteğinde düzenlenecek organizasyonla İstanbul modanın merkezi olacak. CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, "Bu organizasyonla dünyanın önde gelen birçok alıcısını Türkiye'ye çekeceğiz" diye konuştu. UTİB Başkanı İbrahim Burkay ise "Kıtaları birleştiren İstanbul, Première Vision ile Doğu Avrupa ve Ortadoğu'nun tekstil profesyonellerini bir araya getirecek" dedi.

ŞEHRİN İNOVASYON KARNESİ
* Faydalı model-patent (2013) 84
* Ar-Ge mühendisi: 185
* Ar-Ge merkezi: 4
* Toplam Ar-Ge projesi: 221
* Pamukkale Üniversitesi'yle çalışan KOBİ: 67
* TÜBİTAK-KOBİ projeleri: 54
* KOSGEB-KOBİ projeleri: 112
* Avrupa Birliği projeleri: 58
* 25 yaş altı girişimci: 67
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havlu kralları uzay yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN