Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Temassız ödemelerde limit yükseldi

Temassız ödemelerde üst limit tutarı 35 liradan, 50 liraya yükseldi.

Giriş Tarihi: 14.1.2014 13:33
Bankalararası Kart Merkezi'nden (BKM) yapılan yazılı açıklamaya göre 2007 yılından bu yana temassız ödemelerde uygulanan üst limit tutarı, yılbaşından itibaren 35 liradan, 50 liraya yükseldi.

Temassız özelliği taşıyan kartların yaygınlaşması ve kart kullanıcılarının da küçük tutarlı ödemelerde temassız ödemeyi tercih etmeleri üst limit artışında etkili oldu.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, "2023 Nakitsiz Ödemeler Toplumu" hedefi doğrultusunda küçük tutarlı alışverişlerde temassız ödemelerdeki artışa dikkati çekti.

Canko, küçük tutarlı alışverişlerde kart kullanıcılarının kasada zaman kaybetmeden hızlı ve kolay ödeme yapmasını sağlayan temassız ödemelerin hızlı büyüdüğünü belirterek, "2007 yılından bu yana şifre girmeden gerçekleştirilen temassız ödemelerde uygulanan üst limitin 35 TL'den 50'TL'ye yükselmesi kart kullanıcıları için önemli bir avantaj sağlıyor. Yaşanan bu gelişmeler nakitsiz ödemeler toplumu hedefine hızlı bir şekilde ilerlediğimizi gösteriyor" ifadelerini kullandı.

BKM'nin yaptığı bir araştırmaya da değinen Canko, şunları kaydetti:

"Yeni ödeme araçlarına hızlı biçimde uyum sağlayan Türkiye'de temassız kartlar ile ödeme yapanlar vakit kaybetmeden alışverişlerini tamamlıyor. 50 TL'nin altındaki alışverişlerde, şifre girmeksizin kartı POS'a yaklaştırmanın yeterli olduğu temassız ödemeler, nakit ile ödemelere göre çok daha kısa sürede gerçekleşiyor. Araştırma sonuçlarına göre nakit ödemeler 26 saniyede, banka veya kredi kartı ile ödemeler 16 saniyede gerçekleştirilirken, temassız ödemeler sadece 9 saniyede tamamlanıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Temassız ödemelerde limit yükseldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN