Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bunlara mutlaka dikkat edin

Özel hastanelerin ücretsiz olan acil servislerine başvuran hastalardan para talep edilmesi vatandaşları mağdur etmeye devam ediyor.

Giriş Tarihi: 15.1.2014 17:57
Acil servisten giriş yapan hastadan muayene ücreti 175 TL isteyen hastane, hasta yakınını çileden çıkardı.

Şikayetvar'ın haberine göre; özel hastanelerin acil servisinden giriş yapan hastalar talep edilen ücretlerden ötürü mağdur edilmeye devam ediyor. Her hastane farklı fiyat politikası belirliyor ve ödeyemeyeceğini belirten hastaların kimliklerini geri vermiyor. Yasa dışı yapılan bu uygulama vatandaşları zor durumda bırakırken haklarını korumak isteyen binlerce hasta ve yakını zorunlu ödedikleri paralardan isyan ediyor.


HASTA HAKLARI

Özel hastanelerin acil servislerinde Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamaları ve Özel Hastaneler Yönetmeliği uyarınca acil hallerde kabul edilen hastadan ücret alınmaması gerekmektedir.

Buna rağmen ücret talep edilmesi halinde;

-Derhal İl Sağlık Müdürlüğü'ne şikayette bulununuz.

-Şayet bir ödeme yapmışsanız, ödediğiniz bedelin makbuzunu da bu şikayete ekleyiniz.

-Hastane bu bedeli geri ödemez ise hastanenin bulunduğu yerdeki İcra Müdürlüğü'ne başvurarak hastaneye icra takibi gönderiniz. Bu takibe bir belge eklemenize gerek yoktur.


"KİMLİĞİMİ GERİ ALABİLMEK İÇİN 175 TL MUAYENE ÜCRETİ ÖDEDİM"

Özel hastanenin acil servisinde kimliğini alabilmek için ödeme yapmak zorunda kalan hasta yakınının şikayeti şöyle:

"Annemi şiddetli bel ağrısı nedeniyle özel bir hastanenin aciline götürdük. Doktor 2-3 soru sordu, annemin beline baktı. İşlem yaklaşık 1-2 dakika sürdü. MR istedi. 2 tane MR+muayene ücreti 1500 TL öğrenince, başka hastaneye gitmeye karar verdik. Fakat benden 175 TL muayene ücreti talep edildi. İtiraz ettim ama boşuna. Kimliğimi geri alabilmem için, 175 TL ödemek zorunda kaldım.
Daha sonra hastaneyi arayıp muayene ücreti benden haksız yere alındığı için geri ödemeyi talep ettim. Hastane yönetimi bunu kabul etmedi. Yani ben 1-2 dakika süren sözde muayene için 175 TL ödemek zorunda bırakıldım. Bu hastaneye hakkımı helal etmiyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bunlara mutlaka dikkat edin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN