Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dövizi çıldırttılar Merkez nerede?

Dolardaki rekoru bahane eden lobi, 21 Ocak öncesinde Merkez'i faiz artırımına zorluyor. "Faiz silahını kullanmadan, rezervi eritmeden doların belini kırarım" diyen Erdem Başçı'nın sürprizi bekleniyor

Giriş Tarihi: 17.1.2014
Döviz rekor üzerine rekor kırarken Merkez Bankası sessizliğe büründü. Lobi, bankanın 21 Ocak'taki Para Politikası Kurulu öncesinde faiz artırımı için baskı uyguluyor. Ağustos ve aralıkta "Faiz silahını kullanmadan, rezerv eritmeden doların belini kırarım" diyen bankanın patronu Erdem Başçı'nın ise ne yapacağı merakla bekleniyor.

FAİZ İÇİN BASTIRIYORLAR

Dövizdeki yükselişin ancak faiz artışıyla duracağı yönünde piyasada algı oluşturmaya çalışan lobi, Merkez Bankası üzerinde psikolojik baskı uyguluyor. Lobi, faizin üst bandının 1-1.5 puan artabileceğine yönelik açıklamalar yapıyor. Bankacılar, piyasadaki tek büyük dolar satan kurumun Merkez Bankası olduğunu, yabancılardan çok talep olduğunu, arztalep dengesizliği yaşandığını söylüyor. Bankanın faizleri artırmamak için döviz piyasasına doğrudan müdahale edebileceği ya da rezerv opsiyon katsayılarında değişiklik yapabileceği söyleniyor.

BAŞÇI 'ARTIRMAM' DİYORDU

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, daha önce ağustos ve aralıkta yaptığı açıklamalarda piyasanın faiz artışı beklentisine girmemesi gerektiğini, TL'deki değer kaybını dövize müdahalelerle durduracaklarını söylemişti.

SÜRPRİZİ ÇIKAR
Başçı, "Fazla rezerv kaybetmeden dövizin belini kırarız. Bana inanın ve kazanın. Faizde sağlam durursak, yatırımcılar yeniden pozisyon almaya başlar. Bundan sonra her açıklama genelde kur ve faizi düşürecek. En muhafazakâr şekilde 40 milyar dolar civarında satılabilir döviz rezervimiz var. Merkez Bankası'nın rezervi hiçbir zaman bitmez" demişti. Aralıkta da Başçı, dövizdeki arz-talep değişimi izlediklerini, sürpriz bir müdahalede bulunabileceklerini ima etmişti.

TL DAHA FAZLA DEĞER KAYBETMEZ
SocIete Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Stratejisti Benoit Anne, Türk Lirası'nın (TL) dolar karşısında giderek zayıfladığını ancak daha fazla değer kaybetme ihtimalinin sınırlı olduğunu belirtti. Türkiye'de döviz krizinin ortaya çıkmasını beklemediğini aktaran Anne, "Politik tarafta, bazı başlıkların etkisinin azalması muhtemel ve yatırımcıların politik riskleri yeniden fiyatlamasıyla bunun piyasadaki etkisi ve önemi gittikçe azalacak" değerlendirmelerini yaptı.


Dolar dün 2.2125 TL seviyesini test ederek tarihi rekor kırdı. Sepet bazında TL ise gün içinde gördüğü yeni tarihi rekor olan 2.6112'den gerileyerek aynı saatte 2.6023/2.6027 seviyesinde günü tamamladı. Dolardaki stres borsayı da etkiliyor. Borsa İstanbul yüzde 1.77 düşüşle 66 bin 930 puandan günü tamamladı. Gösterge tahvilin faizi yüzde 10.13 seviyesine kadar yükseldi. Merkez Bankası dün 100 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açtı. İhaleye 200 milyon dolarlık teklif geldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dövizi çıldırttılar Merkez nerede?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN