Süte zam kapıda

Çeltik ambarı Trakya'da pirince gelen zammın ardından şimdi de süte zam gündeme geldi.

Giriş Tarihi: 17.1.2014 15:30
25 Ocak tarihinde yapılacak Ulusal Süt Konseyi toplantısında Trakya'da litresi 1 TL'ye satılan çiğ sütün litre fiyatının 1 lira 10 kuruş ile 1 lira 20 kuruşa yükseltilmesi planlanıyor.

Ulusal Süt Konseyi toplantısının hemen ardından süt fiyatlarına yansıyacak zam ile birlikte şarküteri raflarında da zam bekleniyor. Ambalajlı süt, peynir çeşitleri, yoğurt ve ayran da 25 Ocak'tan itibaren tüketiciye zamlı bir şekilde yansıyacak. Üreticiler duruma sevinirken, tüketiciler ise zamla birlikte bir hayli üzülecek gibi görünüyor.

Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 25 Ocak'ta Ulusal Süt Konseyi toplantısının yapılacağını ve işlenmemiş sütün litre fiyatına zam geleceğini belirtti. Suiçmez, ayın 25'inden sonra sütün litre fiyatına zam gelmesi ile birlikte fiyat artışının üreticiye hemen yansıyacağını, market raflarındaki süt ve süt ürünlerine de zam gelmesinin beklenildiğini belirtti. Trakya Bölgesi'nde sütün 1 lira olduğunu aktaran Suiçmez, üreticinin cebine 1 liradan fazla bir rakam gireceğini belirtti.


ÜRETİCİ ZAM BEKLİYOR

Edirne merkeze bağlı Avarız köyündeki süt üreticileri ise, yem ve sütün kilosunun neredeyse birbirine eşit olduğunu belirterek, zam yapılmadığı taktirde üreticinin zarar gördüğünü söylediler. Üreticilerden Bahaattin İydi sütün 1 lira 30 kuruş olması gerektiğini söylerken, süt üreticisi Emre Çetin de, 'Yem fiyatları 1 TL, süt fiyatları da 1 TL. Tam birbirine denk. 7 ton süt çıkarsa 7 ton da yem gidiyor. Buzağılardan kar kalıyor derken, kalan kar buzağılara gidiyor. Yem fiyatları ile süt fiyatlarının oranlı olması lazım. Yetiştirici olarak bizim girdilerimiz yüksek. Süt fiyatlarının en azından 1 TL 25 kuruş olması lazım bizim girdilerimize göre' şeklinde konuştu.

25 Ocak tarihinde gerçekleştirilecek olan Ulusal Süt Konseyi'ne çok sayıda süt üreticileri birlik başkanları, yem sanayicileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan temsilcilerin katılması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süte zam kapıda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN