Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2014 sukuk yılı mı olacak?

Giriş Tarihi: 18.1.2014
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Katar'ın 3 milyar dolarlık sukuk ihracının ardından, 2014'te bu alanda rekor kırılabileceğini açıkladı. Ortadoğu ülkelerinde büyümenin sürmesi, kamu harcamalarında artış ve ciddi yatırımcı talebine dikkat çeken Fitch, söz konusu sukuk satışının 2014'te rekor ihraçlara yol açabileceğini vurguladı. Fitch'in sukuk uzmanı Bashar Al Natoor, "Bölgesel büyüme ve yükselen kamu harcamaları, kısmen Körfez emirliklerindeki sukuk piyasalarında sukuk programlarıyla fonlanacak gibi görülüyor. Bölgedeki devletlerin mali merkez olma yolundaki istekleri de sukuk ihraçlarını destekleyecek gibi görünüyor" dedi.

YENİ OYUNCULAR GELİYOR

Sukuk piyasasının, Fed'in tahvil alımlarını azaltmaya başlayacağı söylentilerinin ardından geçen yıl yüzde 12 azalarak 120 milyar dolar düzeyine gerilediğini hatırlatan Al Natoor, İngiltere başbakanı David Cameron'un geçenlerde açıkladığı 200 milyon sterlin tutarındaki sukuk ihracı açıklamasına da vurgu yaptı. 2104'te Müslüman olmayan birkaç ülkenin daha sukuk piyasasına gireceğini belirten Al Natoor, "Hong Kong ve Lüksemburg da sukuk için yasalarını değiştirmeye hazırlanıyor. Batılı yatırımcılar da, risk oranı düşük sukuka yatırım yapmaya ısınmaya başladı" diye konuştu.

KATAR İŞTAHI KABARTTI
Sukuk ihracında önceki gün Katar'ın yaptığı ihraç, tüm yatırımcıların iştahını kabarttı. Katar, 3.6 milyar dolarlık geleneksel borç enstrümanları ihracının yanında 3 milyar dolarlık da sukuk sattı. Bu işlemin ardından Batılı yatırımcılar rotayı Sukuk'a kırdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2014 sukuk yılı mı olacak?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN