Tüpraş'a 412 milyon liralık ceza verildi

Giriş Tarihi: 18.1.2014
Rekabet Kurulu, akaryakıt sektörüne ilişkin soruşturmasını tamamladı. İki yıl önce "Aşırı fiyatlama, mal vermeyi reddetme" iddialarının incelenmesi üzerine başlatılan soruşturmada TÜPRAŞ'a ceza kesildi. Rekabet Kurulu oyçokluğuyla şirkete 412 milyon liralık idari para cezası verdi.

KÖTÜYE KULLANMA

Rekabet Kurulu'ndan yapılan açıklamada "Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.'nin fiyatlandırma ve sözleşmelere ilişkin uygulamaları yoluyla hakim durumunu kötüye kullandığı ve bu suretle 4054 sayılı Kanun'un 6. maddesini ihlal ettiğine karar verildi. Adı geçen teşebbüse idari para cezası uygulanacak" denildi. Ayrıca açıklamada 4054 sayılı Kanun'un 27. maddesinin (g) bendi uyarınca, rafinerilere ilişkin fiyatlandırma mekanizmasının tüketicilerin faydasına olacak şekilde ilgili ve yetkili kuruluşlarca yeniden tanzim edilmesi yönünde gerekli mercilere ve 4054 sayılı Kanun'un 9. maddesinin birinci fıkrası uyarınca yukarıda ihlal oluşturduğu belirtilen uygulamalar ve aynı sonucu doğuran ya da doğurabilecek niteliğe sahip uygulamalardan kaçınılması gerektiği yönünde Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.'ye görüş bildirilmesine karar verildiği de ifade edildi.

OPET'E YOK

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. ve Opet Petrolcülük A.Ş.'nin 4054 sayılı Rekabet Kanunu'nun 4'üncü maddesini ihlal ettiklerine dair yeterli bulguya ulaşılamadığı, dolayısıyla aynı kanunun 16'ncı maddesi uyarınca anılan teşebbüslere idari para cezası uygulanmasına yer olmadığı sonucuna da varıldı. Rekabet Kurulu soruşturmayı 2012'de başlatmıştı. TÜPRAŞ'ın tek rafineri olması nedeniyle bazı ürünleri vermeyi reddettiği ve ürünlerle birlikte alma zorunluluğu koyduğu, bu nedenle de şirketin kuruma şikâyet edildi belirtilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüpraş'a 412 milyon liralık ceza verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN