Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel hayata dokunulmazlık geldi

Giriş Tarihi: 19.1.2014
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, yeni düzenlemeyle internet ortamında özel hayatın gizliliği ve kişisel hakların güvence altına alındığını söyledi. Acarer, düzenlemeyle site kapatmanın önüne geçildiğini, sadece buradaki içeriğin engelleneceğini söyledi.

28 SAAT İÇİNDE ENGELLEME

Acarer, internet ortamında yapılan yayın nedeniyle kişilik hakları ihlal edilenlerin mahkemeye müracaat edebileceğini söyledi. BTK Başkanı, "Sulh Ceza Mahkemesi 24 saat içerisinde karar verecek ve erişimi URL bazında engellemek üzere Erişim Sağlayıcılar Birliği'ne gönderecek. Mahkeme kararı Erişim Sağlayıcılar Birliği'ne gönderildikten sonra 4 saat içerisinde URL bazında engelleme yapılabilecek. Bu durumda müracaat dahil erişimin engellenmesi 28 saati geçmeyecek" diye konuştu. Vatandaşın kimlik bilgileriyle iddiasını içeren açıklamayı hazırlaması gerektiğini belirten Acarer, "Bununla birlikte video ya da resmin yayınlandığı internet sitesindeki URL adresi Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na bildirilmeli" dedi. Acarer, yer sağlayıcılarına hapis cezasının kalktığını da söyledi.

TRAFİK BİLGİSİ SAKLANACAK
Acarer , 5651 sayılı yasada yapılan bir değişiklik ile trafik bilgilerinin de bir süre saklanması zorunluluğunun getirildiğini bildirdi. Acarer, hiçbir sağlayıcının içeriğe yönelik bilgileri saklamayacağının altını çizerek, "Saklanacak olanlar içerik bilgisi değil, sadece trafik bilgisidir. İddia edildiği gibi kişisel verilerin saklanması gibi bir durum yok" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel hayata dokunulmazlık geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN