Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bunları aşacak gücümüz var

17 Aralık operasyonunun borsada 5 haftada 46 milyar TL kayıp yarattığını söyleyen Başbakan Yardımcısı Babacan, "Ekonominin temelleri sağlam, bunu aşacak gücümüz var" dedi

Giriş Tarihi: 20.1.2014
17 Aralık operasyonu ve sonrasının ekonomiye yansıması sürecini değerlendiren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, borsada 5 haftalık sürede halka açık şirketlerin toplam değerinin 46 milyar 542 milyon dolar düştüğünü söyledi. Babacan, "Bu bir kriz anlamına gelmiyor. Bunu aşacak gücümüz birikimimiz, tedbirlerimiz var. Ekonomi üzerinde kalıcı bir hasar oluşmasına asla izin vermeyiz" dedi. Babacan, "Sadece Türkiye'nin halka açık şirketlere baktığımızda 270 milyar dolardan 224 milyar dolara bir değer kaybı var. Bu Türkiye'nin varlığıdır. O günden bu yana faizler de yüzde 0.98 arttı. Faiz bir yıl böyle devam ederse Hazine bütün borçlanmasına yüzde 1 daha fazla faiz ödeyecek" diye konuştu. Göstergelerde hareketlilik olsa da Türkiye ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu belirten Babacan, kalıcı bir hasar oluşmayacağına inandıklarını ifade etti.

YETKİ ÖZELLEŞEMEZ

Yolsuzluklar konusuna da değinen Babacan yargı sürecinin başladığını vurgulayarak, "Bu süreçte kim hesap verecekse yargı karşısına çıkar" dedi. Devlet içindeki yapılanmanın, yargı için oluşturulan bağımsızlık sahasını kendi amaç ve hedeflerine doğru kullanmaya başladığını ifade eden Babacan sözlerini şöyle sürdürdü: "Koskoca devlet, 16. büyük ekonomi, bir savcı, bir hakim ve bir grup polisin kendi hedeflerine dönük, iktidar partisini ve hükümeti hedefleyen bir hareket içine girdiğinde bu seyredilemez. Gereği mutlaka yapılacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bunları aşacak gücümüz var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN