Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cizre dünyaya havadan bağlanıyor

500 lojistik şirketiyle bölgenin "yükünü taşıyan" Şırnak, Şerafettin Elçi Havalimanı'yla hava ticaretine de başladı. Yılda 11 milyar dolarlık ihracata imza atan ilin transit yolcuları arasında, Londra ve Dubai'ye uçan Iraklılar da var

Giriş Tarihi: 21.1.2014
Şırnak, Türkiye'nin Irak ve Suriye'ye sınırı olan tek ili. Bu ülkelere yılda 11.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Şırnak'taki ekonomik büyümenin lokomotifi ise Cizre ilçesi. Habur'a ek olarak ikinci bir sınır kapısının açılması için gün sayan ilçede sadece Türkiye'nin değil Ortadoğu'nun da en büyük lojistik merkezi bulunuyor. 500'e yakın lojistik firmasının faaliyet gösterdiği Cizre, yakın zamanda açılışı yapılan Şerafettin Elçi Havalimanı'yla yeni bir boyuta geçti. Artık bölgeyi hava ticareti sırtlayacak gibi görünüyor.

ŞIRNAK-DUBAİ 5 SAAT
Havaalanından haftada 20 uçağın dolu olarak kalktığını belirten Güneydoğu Genç İşadamları Derneği üyesi İrfan Ekinler, Iraklı işadamlarının Şırnak'taki havalimanını kullandıklarını söyledi. Dubai ve Londra'ya 5 saatte ulaştıklarını ifade eden Ekinler şöyle konuştu: "Bölgede ardı ardına petrol kuyuları açılmaya başladı. Geçmişte petrol fışkırmasına rağmen kapatılan kuyular çözüm sürecinin de etkisiyle yeniden açılıyor. Önemli markalar burada yatırım yapmaya başladı."

İLK ROBOTU TASARLAYAN ŞEHİR
Şırnaklı işadamları inovasyonda da iddialı. 12. yüzyılda ilk robotun burada tasarlandığını belirten işadamları, "Hedefimiz katma değerli üretim ile sınır ticaretinin başkenti olmak" diyor.

HAFTANIN FIRSAT KUTUSU
Pilavdan para kazanma dönemi
2011'de kurulan PilavYerim, 2014'ü büyüme yılı ilan etti. Ankara merkezli firma franchise ağını genişletmeyi planlıyor. Pilav servisini fastfood sistemine uyarlayan şirket, son kullanıcıya el değmeden ürün sunuyor. Marka, 2014 sonunda 40 şubeye ulaşmayı planlıyor.

HAFTANIN İCADI
Hammaddesi şeker olan plastik poşet var
Şırnak ve Cizre'de yer alan Organize Sanayi Bölgeleri'nde 80'den fazla firma faaliyet gösteriyor. Çözüm sürecinin etkisiyle 50 firma yeni yatırım için başvuruda bulunmuş. Üretimde daha çok plastik sanayisi ön plana çıkıyor. Bu firmalar arasında TÜBİTAK destekli üretim yapan şirketler de var. Üç yıllık Ar-Ge çalışmalarıyla geliştirilen doğada yok olma özelliğine sahip poşet ve ambalajlar Şırnak'taki KOBİ'ler tarafından üretiliyor. Zengin Körfez ülkelerine ihraç edilen ambalajlar bitki, glikoz ve nişasta sentezlerinden imal ediliyor. Ürün plastik kadar sağlam, içeriğinde fosil yakıt bulunmuyor.

KOBİ AKADEMİ
Üniversite ilçenin yol haritasını çiziyor
Şırnak Üniversitesi'ne bağlı Cizre Meslek Yüksek Okulu da ilçenin kalkınmasında önemli rol oynuyor. 2013'te 15'ten fazla panel düzenleyerek çok sayıda işadamını bölgeye getiren yüksekokullar, aynı zamanda öğrencilerin erken yaşta iş hayatına girmelerine de aracılık ediyor. Bu kapsamda üniversite bünyesinde kurulan girişimcilik ağına üye olan gençler, Şırnak bünyesindeki tüm ticari gelişmelerden anında haberdar oluyor. KOSGEB ile de özel bir anlaşma yapan okul yönetimi, Girişimci Sertifika Programı'yla 125 öğrenciyi patronlar ligine sokmayı başardı. İlçedeki üniversite öğrencisi sayısı ise 50 bini aşıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cizre dünyaya havadan bağlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN