Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Faiz kararından iş dünyası memnun

Merkez Bankası'nın faiz artırmama kararı vererek finans lobisine direnmesi iş dünyasını memnun etti.

Giriş Tarihi: 21.1.2014 16:32 Güncelleme Tarihi: 21.1.2014 17:33
Türkiye Giyim Sanayicileri Derne��i (TGSD) Başkanı Cem Negrin, dövizin eninde sonunda düşeceğinin kesin olduğunu belirtti.

Hükümetin dövizdeki artışı da geçici olarak gördüğünü vurgulayan Negrin, "Ben de genel olarak öyle düşünüyorum. Bu dövizin eninde sonunda düşeceği kesin" dedi.

Faiz enstrümanını kullanan ülkeler ile Türkiye arasındaki farkın yüzde 5-10 arasında olduğunu, büyük farklar olmadığını vurgulayan Negrin, dolayısıyla Merkez Bankası bir süre borçlanma faizini artıracağına, orada sağlam durmayı tercih ettiğini dile getirdi.


İSTANBUL TİCARET BORSASI BAŞKANI ALİ KOPUZ

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, Merkez Bankası'nın orta vadede Türkiye'nin sürdürülebilir büyümesine zarar vermeyecek bir stratejiyi tercih ettiğini bir kez daha gösterdiğini belirtti.

Merkez Bankası'nın orta vadede Türkiye'nin sürdürülebilir büyümesine zarar vermeyecek bir stratejiyi tercih ettiğini bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Kopuz, "Bu sebeple iş dünyası, ekonomi yönetiminin verdiği mesajların satır aralarını daha bir özenle ve daha dikkatli okumalı diye düşünüyorum. 2014 yılında Türkiye'nin sürdürülebilir büyüme serüvenini devam ettirebilmesinin önemini göz ardı etmeyelim. On yılda binbir güçlükle elde ettiğimiz ekonomik kazanımları, yersiz telaş ve endişelere kurban etmeyelim" değerlendirmesinde bulundu.


İTO BAŞKANI İBRAHİM ÇAĞLAR

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) Para Politikası Kurulunun (PPK) faiz kararının, Türkiye'nin daima üreterek büyümesini savunan işadamları tarafından memnuniyetle karşılandığını belirterek, Merkez Bankasının, iş dünyasının hassasiyetine ortak olduğunu ve tavrını üretimden yana koyduğunu kaydetti.

Çağlar, PPK'nın borç verme faiz oranında değişikliğe gitmeme kararına ilişkin yaptığı açıklamada, iş alemi olarak her zaman reel ekonominin peşinde olduklarını vurguladı.

Çağlar, şunları kaydetti:

"Biz iş alemi olarak yüksek faiz ortamını hiçbir zaman memnuniyetle karşılamayız. Yüksek faiz reel yatırımın düşmanıdır. Bizim için aslolan yatırımların artması, üretime dayalı bir büyüme modeli oluşturulmasıdır. Bu da düşük faizli ve istikrarlı bir ekonomiden geçmektedir. Merkez Bankasının bu konuda piyasayı iyi okuduğunu düşünüyorum. Öte yandan faiz artışıyla, kur dengesiyle sağlanacak bir refahın kalıcı olmayacağını hepimiz çok iyi biliyoruz. Sürdürülebilir büyüme ancak üretmekten geçiyor. Biz politika yapıcılardan asıl bu konularda kararlı ve dirayetli adımlar bekliyoruz. Türkiye'nin artık kaybedecek vakti kalmamıştır."

Merkez Bankasının tüm baskılara rağmen politika faizinde artırıma gitmediğini hatırlatarak, "Merkez Bankasının bu kararı Türkiye'nin daima üreterek büyümesini savunan biz işadamları tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Merkez Bankası, iş dünyamızın hassasiyetine ortak oldu ve tavrını üretimden yana koydu" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankasının tavrını üretimden yana koyduğunu ifade eden İbrahim Çağlar, "Zaten uzun süredir değerli bir TL kuru ile çalıştığımızın farkındayız. Bu anlamda, dövizdeki dalgalanmanın bir süre sonra durulacağına inanıyoruz. Piyasa kendi dengesini bulacaktır. Bu yeni denge kurulurken üzerine bir de faiz artırımı yoluyla maliyetleri daha da yükseltecek bir hamle yapılmamış olmasını ise yerinde bir karar olarak görüyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Merkez Bankasının ek parasal sıkılaştırmaya gerekli görüldüğü günlerde devam edileceği sinyalini verdiğini anımsatan Çağlar, "Bunu enflasyonu kısmen kontrol altında tutmaya dönük sınırlı bir aksiyon olarak görüyoruz. Ek parasal sıkılaştırmanın ne sıklıkla uygulanacağı da iş dünyasının faiz öngörüsünde bulunması için önemli olacak" görüşünü de paylaştı.BMD BAŞKANI HÜSEYİN DOĞAN

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Hüseyin Doğan, Merkez Bankasının faizleri artırmayarak sanayicinin, üreticinin üzerine bir yük getirilmemesini doğru bulduklarını belirtti.

Faizin de hiç şüphesiz bir ekonomik enstrüman olduğunu aktaran Doğan, "Ancak faizi artırmayarak sanayicinin, üreticinin üzerine bir yük getirilmemesini doğru buluyoruz" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankasının bugünkü kararını desteklediklerinin altını çizen Doğan, kendileri için piyasalardaki istikrarın korunması ve sürdürülebilir olmasının son derece önemli olduğunu da sözlerine ekledi.


ŞEKERBANK BAŞEKONOMİSTİ OZAN GAZİTÜRK

Şekerbank Başekonomisti Ozan Gazitürk, ek parasal sıkılaştırma günlerinde bankalararası piyasadaki faizlerin yüzde 7,75 yerine yüzde 9 civarında oluşması kararına ilişkin, "Bunun bir sıkılaştırma hamlesi olduğunu söyleyebiliriz. Kurlardaki yükselişe karşı bu hamlenin yapıldığı söyleniyor" dedi.

"TCMB, koridorunun üst tarafını yükseltti şeklinde çok kabaca tarif edebilirim" diyen Gazitürk, bunun bir sıkılaştırma hamlesi olduğunu ve kurlardaki yükselişe karşı bu hamlenin yapıldığının söylendiğini belirtti.

Gazitürk, kurlardaki yükselişin enflasyon görünümünü bozma ihtimali olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

"TCMB'nin şu andaki durumu, para politikası alanı dışındaki gelişmelere bağladığını düşünüyorum. TCMB 'ekonomik olmayan sebeplerden böyle bir yükseliş gerçekleşti' yorumunu yaptığı için para politikası duruşunu değiştirmesi gerektiğini düşünmüyor. Bu yüzden diğer faiz oranlarına dokunmuyor. Fakat şu anda kurların seyrinin kontrolden çıkmasına karşı ek parasal sıkılaştırma uygulamasındaki faiz oranında elini rahatlatıyor. Şu anda zaten koridorun alt tarafı diyebileceğimiz rakam yüzde 6,75'ti. Dolayısıyla yüzde 4,50'nin ve yüzde 3,50'nin çok fazla bir önemi olduğunu söylemek zor. Toplamdaki maliyet açısından bakıldığında bankalara ortalama fonlama maliyeti olarak bunların değiştirilmemesi, para politikasının duruşunun dezenflasyon için yeterli olduğu kanaatini düşündürüyor. Ancak esas hikaye ek parasal sıkılaştırma günlerinde olsa dahi yüzde 7,75'in artırılmış olmasıdır. Şimdi bunun ne kadar sıklıkla uygulanacağına bakacağız ve kurlardaki etkisini gözlemlemeye çalışacağız."


INDEX GRUP ÜST YÖNETİCİSİ EROL BİLECİK

Index Grup Üst Yöneticisi (CEO) Erol Bilecik, doların yükselmesi ile ilgili olarak, "Beklenen gelişmeler olarak teknoloji sektöründe, raflarda TL olarak satılmakta olan tüm ithal ürünlerde yeni fiyatlamaların yapılmasına neden olacaktır" dedi.

Merkez Bankası'nın faize dokunmaması sebebiyle doların 2,26 lirayı görmesine tanık olduklarını aktaran Bilecik, "Bu gelişmeler, öncelikle ekonomiye karşı duyulan güven duygularının negatife dönmesine neden olacaktır. Ve beklenen gelişmeler olarak teknoloji sektöründe, raflarda TL olarak satılmakta olan tüm ithal ürünlerde yeni fiyatlamaların yapılmasına neden olacaktır" ifadelerini kullandı.


İHKİB BAŞKANI HİKMET TANRIVERDİ

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Merkez Bankasının faiz artırımı ya da başka bir müdahalesi ile güven verici bir kaç hamle yapmasını beklediklerini söyledi.

Merkez Bankasının faiz artırımı ya da başka bir müdahalesi ile güven verici bir kaç hamle yapmasını beklediklerini ifade eden Tanrıverdi, bu tür dönemlerde piyasaya güven verilmezse piyasanın "başını alıp gideceğini" savundu. Tanrıverdi, bundan sonrasının daha riskli olacağını düşündüğünü aktaran Tanrıverdi, döviz kurundaki hızlı yükselişin birçok firmanın dengesini bozduğunu belirtti. Tanrıverdi, basında yer alan şirket iflaslarının olup olmadığı ile ilgili ise "Şu anda böyle bir şey yok" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faiz kararından iş dünyası memnun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN