Patrondan zam istemenin yolları

Çalışanların patronlarından nasıl zam isteyebileceklerine dair tüyolar yayınladı.

Giriş Tarihi: 21.1.2014 17:05
Amerika'da yayın yapan ABC televizyonu bir programında, çalışanların patronlarından nasıl zam isteyebileceklerine dair tüyolar yayınladı.

Kanalda yayınlanan bir programdaki ankette çalışanların yüzde 71'inin nasıl zam alacakları konusunda bilgi edinmek istemeleri üzerine yapılan ankette zam isteme metotlarına dair önemli ipuçları verildi. Konu hakkında açıklama yapan uzmanlar hazırlık yapılmaması durumunda görüşmenin pek iyi geçmeyeceğini belirtirken gayrimenkul zengini Barbara Corcoran, 'Seçtiğiniz kelimeler konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü kelimeler fark oluşturabilir. Eğer gider ve 'Ben zam istiyorum' derseniz bu oldukça ani bir davranış olarak algılanır. Bunun yerine 'Aldığım ücretin gözden geçirilmesini ve 5000 dolar ile 7000 dolar arasında bir zam verilmesini düşünmenizi istiyorum' denmesi gerekir' dedi.

Patron ile görüşmeye gitmeden önce kendinizi onun yerine koymanız gerektiğini de belirten uzmanlar zammın şirket kararı olduğunun ve patronun bu ücret için bir gerekçe göstermesi gerektiğinin unutulmaması gerektiğini belirttiler. Giyim firması FUBU'nun kurucusu olan Daymond John ise çalışanların rakama önem vermesi gerektiğini dile getirerek 'Her zaman rakamlar konusunda düşünmelisiniz. Çünkü patron her zaman rakamlar konusunda düşünecektir' dedi.

Müzakerenin bir beceri olduğunu ve bu yüzden pratik yapılması gerektiğini de belirten uzmanlar patronun karşısına oturduğunuzda kendinizden emin olmanız gerektiğini belirtti. Uzmanlar ayrıca alışveriş yaparken yapılacak indirim konusunda pazarlık yapmanın bu konuda pratik olacağını kaydetti. Son olarak konuyla ilgili açıklama yapan LinkedIn'in kariyer uzmanı Nicole Williams ise 'Bu neredeyse bir kas gibidir. Çünkü inşa etmeye ihtiyacınız olan şey rahatsız edicidir' şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patrondan zam istemenin yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN