Yörsan Abraaj'a satıldı

The Abraaj Group, Türkiye’de 50 yıllık geçmişe sahip, lider süt ve süt ürünleri üreticilerinden Yörsan’ın çoğunluk hissesini satın aldığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 21.1.2014 12:10 Güncelleme Tarihi: 21.1.2014 17:33
The Abraaj Group ("Abraaj"), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (European Bank for Reconstruction and Development – "EBRD") ve Yörük ailesi ile yaptığı ortaklık sonucu, Türkiye'nin önde gelen süt ve süt ürünleri üreticisi ve dağıtımcısı olan Yörsan'ın çoğunluk hissesini satın alma işlemini tamamladığını bugün açıkladı.

Piyasada 50 yılı aşkın zamandır faaliyet gösteren ve bu zaman zarfında güçlü marka bilinirliği ve sadakati yaratan Yörsan; yoğurt, peynir, süt ve ayranın dahil olduğu bütün ana kategorileri kapsayan geniş ürün portföyü ile Türkiye'deki yüksek katma değerli ürün gruplarında lider üreticilerden biri konumunda bulunuyor. Yörsan'ın yüksek kaliteli ürünlere odaklanması, Susurluk'ta bulunan modern üretim fabrikası ve yaygın ulusal dağıtım ağı, firmayı Türkiye'de hızla büyüyen süt ürünleri pazarında en iyi konumlanan üreticilerden biri haline getiriyor.


TÜRKİYE PAZARI CAZİP

Türkiye'deki süt ürünleri sektörünün büyüklüğü 6.5 milyar TL olarak tahmin edilirken, sektör 2009 yılı gibi zorlu ekonomik dönemlerde dahi büyüme göstermeyi başarmıştır. Türkiye'de süt ürünleri sektöründe son yıllarda gözlemlenen ambalajsız ürünlerden ambalajlı ürünlere olan geçişin ana nedenleri arasında hızlı şehirleşme, kişi başına düşen gelirin artması ve organize perakendenin hızla gelişmesi gibi etkenler bulunmakta. Türkiye'de kişi başına süt ve süt ürünleri tüketim hacminin gelişmiş pazarlardaki oranların ancak üçte biri seviyesinde bulunması süt ürünleri endüstrisinde önemli bir büyüme potansiyeli olduğunu kanıtlamakta.

Yörsan'a katılacak olan yeni üst düzey yönetici kadrosu, Abraaj'ın süt ürünleri sektöründeki gösterdiği etkili performansı, Türkiye'deki yatırım deneyimi ve büyüyen pazarlardaki güçlü ilişkileri Yörsan'ı Türkiye içinde ve dışında bir sonraki adıma taşıyacak.

Geçtiğimiz sene Abraaj, hızlı tüketim ürünleri alanında Afrika'daki (Güney Afrika Cumhuriyeti dışında) en büyük satın alma işlemini gerçekleştirerek, donmuş süt ürünleri ve meyve suyu üreticisi olan Fan Milk'in çoğunluk hissedarı olmuştu. Abraaj'ın ayrıca Doğu Afrika'nın en büyük mandırası olan Brookside Dairy'de ortaklığı bulunuyor. Bu iki Abraaj yatırımıyla EBRD'nin Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde elde ettiği deneyimin birleşmesi, Yörsan'ın yeni yönetimine küresel ilişkiler ve derin sektör bilgisi katacak.


TÜRKİYE'YE 8'İNCİ YATIRIM

İşlemle ilgili olarak Selçuk Yorgancıoğlu, Abraaj Ortağı ve Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı, şöyle konuştu: "Yörsan'ı satın alarak 2007'den beri Türkiye'deki 8. yatırımımızı yapmış oluyoruz. EBRD ve Yörük ailesiyle bu çok sevilen, değerli Türk markasının satın alınmasında yaptığımız ortaklıktan dolayı kendimizi ayrıcalıklı hissediyoruz. Abraaj Türkiye'deki yatırım geçmişi, ortaklıkları ve de başarılı satış işlemleriyle kendini kanıtlamış bir firma. Türkiye ekonomisinin başarı potansiyeline inanıyoruz ve buna paralel olarak Türkiye'deki yatırımlarımız da hızla devam edecek."


EBRD ORTAKLIĞI ÖNEMLİ

İşlemle ilgili olarak Omar Syed, Abraaj Yönetici Direktörü, şöyle konuştu "Yörsan, Türk süt ürünleri sektöründe uzun süreden beri varolan ve saygı duyulan bir Türk markası. Markanın yüksek değerli süt ürünleri segmentinde kısa sürede pazar lideri olabilecek bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. Abraaj'ın kendine has değer yaratma odağı, süt ürünlerindeki küresel deneyimi ve şirketin yönetim takımının gücü, Yörsan'ı çok başarılı bir aile şirketinden global bir hızlı tüketim ürünleri oyuncusuna dönüştürecek. EBRD ile olan ortaklığımız bu amaç doğrultusunda, güçlü ve değer katan bir öğe olarak, Balkanlar ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgesine erişim ve sinerji sağlayacak."

İşlemle ilgili olarak Alain Pilloux, EBRD Yönetici Direktörü, şöyle konuştu: "EBRD, The Abraaj Group ile Türkiye'deki dinamik süt ürünleri sektöründe faaliyet göstermek üzere ortaklık kurmaktan memnuniyet duyuyor. Bu anlaşma EBRD'nin The Abraaj Group ile birlikte gerçekleştirdiği ilk ortaklık ve kendileriyle hem Türkiye'de hem de diğer bölgelerde birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz."

Türkiye Garanti Bankasi A.Ş. ve Yapı Kredi bu işlemde satın alma finansmanını sağlayarak Yetkilendirilmiş Düzenleyici (MLA) görevi üstlendi. Esin Avukatlık Ortaklığı, Baker & McKenzie ve Freshfields Bruckhaus Deringer LLP hukuki danışmanlık görevi üstlenirken, 3 Seas Capital Partners alıcı danışmanlık görevini üstlenmiştir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yörsan Abraaj'a satıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN