Lobiye karşı dik durdu

Merkez, üç faizi de değiştirmedi. Lirayı sıkacak bir adım atarak bankalararası piyasadaki faizi yükseltti. Lobinin beklediği faiz artırımı gelmeyince dolar önce 2.27 TL'yi gördü, sonra yeniden 2.2568'e gevşedi

Giriş Tarihi: 22.1.2014
Dolardaki yükselişle beraber "faiz artsın" diye bağırmaya başlayan lobiye karşı Merkez Bankası direndi. Dün yılın ilk toplantısını yapan bankanın Para Politikası Kurulu (PPK) üç politika faizini de beklentilere paralel sabit tutarak yüzde 4.5, 3.5 ve 7.75'te bıraktı. Politika faizlerini değiştirmeyen Merkez, lirayı sıkacak bir adım atarak bankalar arası piyasadaki faizlerin yükseltilmesine karar verdi. Merkez'in açıklamalarından sonra ilk tepki olarak dolar/TL 2.27'ye çıktı. Sepet 2.67 ile rekor kırdı. Ancak ilk tepkinin ardından dolar 2.2510 TL seviyesine geriledi. Banka öğleden sonra 100 milyon dolar olarak ilan ettiği döviz satım ihalesini 400 milyon dolar olarak açtı. Bu açıklamayla dolar yeniden 2.25 TL'nin altına indi.

ÖRTÜLÜ ARTIŞ VAR MI?

Bankanın ek parasal sıkılaştırma (EPS) uygulanan günlerde bankalar arası piyasadaki faizlerin yüzde 7.75 değil 9 civarında oluşmasını sağlayacağını açıklaması piyasada 'örtülü faiz artımı' olarak algılandı. Ancak bankanın hangi günlerde EPS uygulayacağı netleşmediği için sıkılaştırmanın ne sıklıkla kullanılacağı bilinmiyor. Yeni kararla Merkez ek sıkılaştırma günlerinde piyasadaki likiditeyi daha da sıkacak. Bunun bono faizlerini bir miktar artıracağı belirtiliyor.

CARİ AÇIK DÜŞECEK

PPK açıklamasında, "Yakın dönemde yapılan vergi ayarlamalarına ve döviz kuru hareketlerinin gecikmeli etkilerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinin bir süre daha yüzde 5 hedefinin belirgin olarak üzerinde seyredeceği tahmin edilmektedir. Yılın son çeyreğine dair açıklanan veriler, yurtiçi nihai talebin ve ihracatın ılımlı büyüme eğilimlerini koruduğunu göstermektedir. Altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığındaki iyileşme eğiliminin 2014 yılında da devam edeceği tahmin edilmektedir" denildi.

2 KAT TALEP

Merkez Bankası öğleden sonra 100 milyon dolar olarak ilan ettiği döviz satım ihalesini de 400 milyon dolar olarak açtı. İhaleye 814 milyon dolar ile iki katı talep geldi.

BORSA YÜKSELDİ

Borsa İstanbul'da günü yükselişle kapattı. Endeks günü yüzde 0.84 artışla 66 bin 319 puandan kapattı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lobiye karşı dik durdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN