Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Opsiyonda 17 Aralık vurgunu

17 Aralık operasyonu, bankaların 'yüksek getiri' vaadiyle sundukları opsiyonlu işlemlere kanan müşterileri de vurdu. Tek işlemde 19 milyon $ zarar eden var. Tüketiciler bankalara dava açıyor

Giriş Tarihi: 23.1.2014
17 Aralık'ta siyaseti dizayn etmek üzere yapılan operasyon, bankaların 'yüksek kâr' vaadiyle riskli yatırıma yönelttiği tüketicileri de vurdu. Parasını, bankaların 'cazip enstrüman' diye sunduğu opsiyonlu işlemlere kaydıran birçok kişi zararda. Dolardaki yüzde 25'e yakın artış nedeniyle kur tahmininde yanılanlar dava açmak için avukatlara koşuyor. Adanalı bir yatırımcı opsiyonlu işlemlerden 19 milyon dolar zarar ederek, avukat İsmail Altay'a dava açması için yetki verdi. SABAH'a değerlendirmelerde bulunan Altay, "Bankacılar, müşterilerine opsiyonlu işlemleri 'Bu yatırım aracında hiçbir risk yok. Kâr garanti' diyor. Bu modern kumardan Türkiye'nin en büyük birkaç bankası kazanıyor. Bana 7 kişi geldi. 9 dava açacağız" dedi.

RİSKİ ÇOK BÜYÜK

Opsiyon işleminin müşteriye getiri sağlamadığını söyleyen Avukat Altay, "Risk göz önüne alındığında kimsenin opsiyon işlemi yapmaması gerekiyor. Ancak bankacılar hem faiz hem de prim vaat ederek müşteriyi kandırıyor" değerlendirmesinde bulundu. Altay, "17 Aralık sonrasında opsiyon işlemi yapanların hepsi battı" dedi.

DÖVİZZEDELER AİHM'YE GİTMEYE HAZIRLANIYOR
Japon Yeni ve İsviçre Frangı'yla kredi alanlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gidiyor. Dövizle aldıkları krediler yüzünden mağdur olan 7 bin kişi, iç hukuk yolunun son aşaması olan Anayasa Mahkemesi'nden de sonuç alamazsa Avrupa'ya başvuracak. Dövize Endeksli Konut Kredisi Mağdurları Derneği (DÖVDER) İstanbul Temsilcisi Burak Şengül, 7 bin kişinin mağdur olduğunu ama bu kişilerin aileleri de dikkate alındığında rakamın 30 binleri bulduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Opsiyonda 17 Aralık vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN