Ticari mevduata garanti

Hükümet ticari güveni artırıp, ekonomiyi canlandırmak için düğmeye bastı. TMSF ile ilgili yasal çalışma Babacan'a sunuldu. Ticari tasarruflara da devlet garantisi geliyor

Giriş Tarihi: 23.1.2014
Milyonlarca esnafı ve binlerce küçük işletmeyi yakından ilgilendiren ticari tasarrufların devlet garantisine alınması konusundaki düzenleme hayata geçiyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın koordinasyonunda yürütülen çalışmayla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) adı "Türkiye Mevduat Sigorta Fonu" olarak değiştirilecek. Mevcut sistemde sadece bireysel tasarruf sahiplerine 100 bin liraya kadar verilen devlet güvencesinin kapsamı da genişletiliyor. Yeni düzenlemeyle artık 100 bin liraya kadar olan ticari mevduat da garanti kapsamına alınacak.

MECLİS'E GİDECEK
Çalışma,Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a iletildi. İlgili bakanlık konuya ilişkin düzenlemeyi Meclis'e gönderecek. Avrupa ülkelerinin tamamında ticari mevduat güvence kapsamında bulunuyor. Ankara da Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında ticari mevduatın güvence kapsamına alınmasına "olur" verdi.

KARAR EKONOMİYİ CANLANDIRACAK
Türkiye'de toplam mevduatın yaklaşık beşte birini ticari mevduat oluşturuyor. Fon yetkilileri, ticari mevduata güvencenin ekonomiyi canlandıracağına dikkat çekerek, "Bu, büyük şirketlerden çok sınırlı mevduatı olan küçük işletmelere kadar milyonlarca esnafı ilgilendiren bir adım. Küçük işletmelerin kendine güveni artacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ticari mevduata garanti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN