'Yatırım musluğunu açtık'

Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt, dövizde kısa süreli iniş çıkışların yatırım kararlarını etkilemeyeceğini vurguladı. Öğüt, "Vodafone Grubu tüm dünyada 7 milyar sterlin yatırım yapma kararı aldı. Aslan payını biz aldık. Yatırım musluğunu açtık" dedi

Giriş Tarihi: 26.1.2014
Geçtiğimiz yılın sonunda Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanlığı (CEO) görevine atanan Gökhan Öğüt, yeni pozisyonundaki hedeflerini ve ekonomideki son gelişmeleri SABAH'a değerlendirdi. Son bir aydır dövizde yaşanan dalgalanmanın grubun yatırım kararlarını etkilemeyeceğini açıklayan Öğüt, "Vodafone Grubu'nun 5 ana stratejisinden biri gelişmekte olan ülkelere yatırım yapmak. Grup, Mart 2016'ya kadar dünyada 7 milyar sterlin tutarında organik yatırım yapma kararı aldı. Türkiye olarak bundan aslan payını aldık" dedi. Bu payı ek yatırım için kullanacaklarını belirten Öğüt, "Yatırım musluğunu açtık" şeklinde konuştu.

ORTALAMANIN ÜZERİNdE YATIRIM
Önümüzdeki iki yılın her birinde, 4.5 yıl boyunca yaptıkları yıllık ortalamanın üzerinde (813 milyon TL) yatırım yapacaklarını kaydeden Öğüt şöyle konuştu: "Türkiye'nin geleceğine inanıyoruz. Uzun vadede gelişmelerin olumlu seyredeceğine inancımız tam. Baz istasyonu kiralarının bir bölümünü ve teknolojik yatırımları önemli oranda döviz üzerinden yapıyoruz. Temkinli olacağız ama yatırımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz."

MÜŞTERİ ODAKLI ÇALIŞACAĞIZ
Şirketin geçmiş dönemde gösterdiği performansın da altını çizen Öğüt, son 4.5 yılda gelirlerini yüzde 106 büyüttüklerini açıkladı. Bu sürede mobil telekomünikasyon pazarında en hızlı büyüyen şirket olduklarını kaydeden Öğüt, "Gelirlerimizi iki mislinden fazlasına ve gelir pazar payımızı yüzde 18.6'dan yüzde 30.6'ya çıkardık. 19.6 milyon aboneye ulaştık. 6 aylık FAVÖK'te rekor seviye 550 milyon TL'yi buldu" şeklinde konuştu. Başarının odaklanarak gerçekleşebileceğine vurgu yapan Gökhan Öğüt, "Ben basit düşünüp uygulamaktan yanayım. Mesaj basit olursa, ekibin odaklanma problemi olmuyor" dedi.

5 yıllık hedef net
"5 yıl boyunca yapmak istediklerimiz net. Şirketimizin toplam müşteri sayısı ve gelirleri için belirlediğimiz hedefler var. Türkiye için koyduğumuz hedef de mobil interneti daha fazla insanın kullanmasını, aylık internet kullanım oranın artmasını ve mobil servislerimizin daha yoğun kullanılmasını sağlamak."

90 günün özeti
"Yeni
görevimdeki ilk 90 günden memnunum. Yapmak istediğim çoğu şeyi yaptım. Birçok şeyi de gerçekleştirmek üzere harekete geçtim. Bunun için onlarca verimli toplantı yaptık. Odaklı ve verimli çalıştık. Türkiye'nin dijital dönüşümüne liderlik etmeyi başardığımızda hepimizin hayatı değişecek."

En çok kullandığı mobil uygulama
Öğüt, "Telefonumda en çok kızıma harcamalarını yapması için Vodafone Cep Cüzdan uygulamasını tercih ediyorum. Kızım da internetteki alışverişlerinde kullanıyor" dedi.

Hedef 79 milyonu dönüştürmek
4.5 yıllık dönemde sektörde regülasyon kurumunun aldığı numara taşıma, ara bağlantı ücreti, 3G ve benzeri kararların etkili olduğunu belirten Öğüt, bundan sonraki adımın 4G ve dijital dönüşüm olacağının altını çizdi. Göreve başlamadan önceki ağustos ayında tüm yöneticilerle bir araya gelerek şirketin dijital dönüşüm konusundaki hedeflerini gözden geçirdiklerini belirten Öğüt, şunları söyledi: "Herkes ortak hedefe odaklandı. Dijital dönüşümde amacımız, Türkiye'deki 79 milyon insan. Araştırmalarımızla 79 milyonu segmentlere ayırdık. Dijital doğanlar yani interneti yaşam tarzı haline getirmiş, doğduğunda internet ve cep telefonu olan 25 yaş altı insanlar. Dönüşüme zaman içinde kolay uyum sağlayanlar, dijital olmak isteyenler ve iletişimi sadece ses için kullananlar. Bu grupların hepsi için erişim, altyapı ve cihaz yatırımı yapıyoruz."

Akıllı telefon kullanımını mutlaka artırmalıyız
4G ve akıllı telefon kullanımını konusunda da görüşlerini açıklayan Öğüt, "Öncelikle baz istasyonları arasında fiber transmisyon ağının tamamlanmış olması gerekiyor. Veri gelirlerinin toplam gelirler içindeki yeri artmalı ve akıllı telefon penetrasyonunu yükseltmeliyiz" dedi. Öğüt, "Fiber altyapı konusunda yüksek erişim maliyetleri söz konusu. Fiyatların operatörleri fibere erişimden faydalanmaya teşvik edecek düzeye getirilmesini arzu ediyoruz" diye konuştu.

Satın alma için fırsat kolluyor
Gökhan Öğüt, Vodafone Türkiye'nin müşteri isteklerine hızla yanıt vermesini sağlayan Oksijen Ar-Ge ekibinin kendileri için büyük şans olduğunu söyledi. Öğüt, "Oksijen ekibi lokasyon ve mobil ödeme gibi yatay konularda derinlemesine çözümler geliştiriyor. Ayrıca mobil yenilikçi çözümler konusunda Türkiye'deki girişimcileri takip ediyor. Yenilikçi fikirlere sahip şirketleri Vodafone çatısı altına almak yerine onların girişimci ruhlarına destek olarak özel anlaşmalar yapmayı tercih ediyoruz" dedi. Öğüt, Borusan Telekom ve Koçnet gibi şirketleri bünyelerine dahil ettiklerini ve yeni dönemde de şirket satın alma konusunda uygun fırsatları kollayacaklarını sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yatırım musluğunu açtık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN