Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Finansal casus Halkbank'ta döndü

Giriş Tarihi: 28.1.2014
Halkbank'a İran ile ticari ilişkiler nedeniyle operasyon düzenlendiği sırada Türkiye'ye 'sır' ziyaret gerçekleştiren yaptırımların mimarı, birçok kesimin 'Ambargo çarı' diye nitelendirdiği, ABD Hazine Bakanlığı'nda Terörizm ve Finansal İstihbaratından sorumlu müsteşarı David S. Cohen dün Ankara'daydı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cohen, Halkbank'ın durumunu ele aldıklarını belirtti.

ÖDEMELERE DEVAM

"Halkbank bir süredir, İran'dan Türkiye'ye ithal edilen petrolün ödemeleri işini yürütüyor. Bunun devam etmesini bekliyoruz" diyen Cohen, görüşmelerde genel olarak İran'ın bankacılık sektörünü hâlâ etkileyen yaptırımlar konusunu da ele aldıklarını belirtti. Cohen, İran ile yürürlüğe giren nükleer anlaşmanın yaptırımlarda sağladığı rahatlamanın kısıtlı olduğuna dikkat çekerek, "Bu ülkeyle iş yapmayı düşünenler bir süre daha beklesin" dedi. Cohen, "İran, güçlü adımları atmaya hazır olduğunda buna paralel olarak yaptırımlarda da rahatlama olacak. O noktada İran'la iş ilişkilerinin önemli ölçüde arttığını görebiliriz, ama bugün o noktada değiliz" diye konuştu.


BANKALARI TEHDİT ETMİŞTİ

Geçen yıl Türkiye'de "İran ile yaptığınız ticarette dikkatli olun" diyerek bankaları ve şirketleri tehdit eden Yahudi asıllı Cohen'in Halkbank operasyonu sırasında Türkiye'ye sır ziyaret gerçekleştirdiği, bazı işadamlarıyla bir araya geldiği basına yansımıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Finansal casus Halkbank'ta döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN