Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gece yarısı toplantısı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bu akşam 'ara toplantı' yapacak. Dolar kararın ardından 2.31 TL'ye indi. Lobi, koro halinde 'faiz toto' oynuyor

Giriş Tarihi: 28.1.2014
Haftaya rekorla başlayan dolar Merkez Bankası'nın 'ara toplantı' açıklamasıyla geriledi. Toplantı kararını duyar duymaz lobi koro halinde "faiz toto" oynamaya başladı. Faiz lobisinin sözcüsü gibi davranan yayın organları gün boyunca artışın ne kadar olacağına ilişkin haberler yayınladı. En yüksek tahminin ise İngiliz haber ajansı Reuters'tan gelmesi şaşırtmadı. Ajans, ekonomistlere dayandırdığı haberinde Merkez'in en az 200, en çok 500 baz puan artış yapacağını öne sürdü. Standard Bank'tan Timothy Ash, faizin 3 puan artması gerektiğini aksi halde doların 2.5 TL'ye çıkacağını iddia etti. Garanti Yatırım Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç ise 300-400 baz puanlık artış beklediğini söyledi. Danske Bank 'agresif' sıkılaştırma beklediğini belirtip, 2-3 puan artış olması gerektiğini öne sürdü. Goldman Sachs da "net ve kararlı sıkılaştırma" istedi. Financial Times ise faizin artacağını belirten haber yayınladı.

DOLAR 2.39'DAN DÖNDÜ


Merkez Bankası dün sabah saatlerinde repo ihalesi açmayıp, piyasayı yüzde 9'la fonlayarak ek parasal sıkılaştırma uygulamaya başladı. Dolar kademeli olarak 2.39 TL'ye kadar çıktı. Öğle saatlerinde banka Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı yapacağını açıkladı.

KARAR 24.00'DE AÇIKLANACAK


Açıklamada, PPK'nın yakın dönem gelişmeler ve fiyat istikrarı için gerekli politika tedbirlerinin alınması amacıyla toplanacağı, kararın saat 24:00'da açıklanacağı belirtildi. Bunun ardından dolar zirveden döndü. Kademeli olarak kur 2.31 TL'ye kadar geriledi. Euro ise 3.16 TL'ye indi. Borsa İstanbul da yüzde 0.22 yükselişle günü 64 bin 568 puandan tamamladı.


SWAPLAR'I KISITLAYABİLİR

İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Egemen Candır, Merkez Bankası'nın istikrar sağlanana kadar sıradışı kısıtlamalar uygulayabileceğini söyledi. Candır, "Piyasa faiz gibi algılasa da bankanın bu toplantıyı istisnai günlere ağırlık verilmesi ve dikkatin bu noktaya çekilmesi üzerine değerlendirmesi olasılığı da bulunmakta. Aynı zamanda, piyasalarda risk yönetimi için kullanılan fakat ciddi oranlarda hacmi olan Dolar/ TL ve Euro/TL swap'larının da kısıtlanması söz konusu olabilir" dedi.


İŞTE ÖZLEDİKLERİ TABLO BU

Dövizdeki yükselişin ardından Merkez Bankası'na 'faizi artır' diye baskı yapan lobinin özlediği tablo 2002'deki yüzde 60'larda olan oran. AK Parti hükümetlerinden önceki bu tabloda devlet yüksek faizle borçlandırılıp, bankacılık sektörü fahiş kârlar elde ediyordu. Şimdi de amaç makro açıdan dünyadaki birçok ülkeye göre sağlam duran Türkiye'yi zora sokmak. Uzmanlar "'Kur arttı, Merkez Bankası faizi yükseltti' şeklinde devam eden süreçle Türkiye ekonomisi 90'lı yıllara geri döndürülmek isteniyor. Çünkü yüksek faiz yatırım harcamalarını azaltır" diyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gece yarısı toplantısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN