Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hollande: Fransa size hayranlıkla bakıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Türk ekonomisini överek, "Size hayranlıkla bakıyoruz" dedi. Hollande, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 20 milyar euroya çıkarılacağını söyledi

Avrupa Birliği'nin Almanya'nın ardından sonra ikinci en büyük ekonomisi Fransa, 22 yıl aradan sonra ilk kez cumhurbaşkanı seviyesinde Türkiye'de ağırlandı. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, beraberindeki işadamı ordusuyla 'işbirliği ve yatırım' için Türkiye'ye geldi. Ziyarette Türk ve Fransız işadamları arasında enerjiden ulaşıma, kentsel gelişimden sağlığa adar birçok alanda işbirliğinin ilk adımları atıldı. İş forumunda konuşan Hollande, "Fransa, Türkiye'ye hayranlıkla bakıyor" diyerek söze başladı. Foruma Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katıldı. "İlişkilerimizde yeni bir sayfa açtık" diyen Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, şöyle konuştu: "Hem siyasi hayatımızda yeni bir dönem açtık, hem de ekonomik ilişkilerimizde eşik atladık."

ASLINDA AVRUPA'DASINIZ

Türkiye'nin 10 yıldaki dönüşümünü öven Hollande, "Sizler Avrupa'dasınız" dedi. İki ülke arasında 12 milyar euroluk bir ticaret hacmi olduğunu, bunun 20 milyar euroya çıkmasını hedeflediklerini bildiren Hollande, "Türk işadamlarının vize sorunu bana iletildi. Dışişleri bakanlığıma gerekli talimatları verdim. Şirket yöneticileri, sanatçılar, aydınlar, sanayicilere gerekli bütün kolaylık sağlanacak" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Türkiye'deki siyasi tartışmaların istikrarı sarsacak seviyede olmadığını belirterek, "10 yılda etrafımızdaki bütün krizlere rağmen yüzde 6 büyüdük. Bankalarımız sağlam. Maastrich kriterlerini yerine getiriyoruz" dedi. Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq ise "Gümrük Birliği anlaşmasını Avrupa'daki müzakerecilere de açacağım. İlkbaharda konu ele alınacak" dedi.

TARIM DEVİ ORTAKLIK İSTİYOR

Toplantıda işadamları da ortaklıklar yaptı. Koç Üniversitesi ile ilaç şirketi Sanofi, Türksat ile de Eutelsat yeni projeler için anlaştı. Tarım ve hayvancılık devi Interbev'in Başkanı Dominique Langlois, "Türkiye'ye et ihracı dışında ortaklıklar kurarak da başka ülkelere ulaşmayı hedefliyoruz" dedi. Türkiye'de bin 600 çalışanı bulunan raylı sistem şirketi Alstom yetkilisi de, Türk şirketlerle Ortadoğu'ya ortak yatırımı düşünebileceklerini belirtti.

YATIRIMCI İÇİN RİSK YOK

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç da "Böyle giderse yabancı sermaye gelmez" diyen TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz'a yanıt verdi. Koç, Türkiye'de yabancı yatırımcılar için herhangi bir riskin olmadığını belirtirken, "Kur konusunda birinci çeyrekten önce konuşmak erken" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollande: Fransa size hayranlıkla bakıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN