Halkbank’a dev ortak geldi

4.1 trilyon dolarlık fonu yöneten ABD’li BlackRock, yaptığı alımlar sonrasında Halkbank’taki payının yüzde 5’i geçtiğini açıkladı. Fon, 17 Aralık operasyonu sonrası Türkiye’deki pozisyonunu büyütüyordu.

Giriş Tarihi: 30.1.2014 10:31
Dünyada 100'den fazla ülkede 4.1 trilyon doları yöneten ABD'li dev fon BlackRock, Halkbank'ın yüzde 5'ini ele geçirdi. 2006'da ABD'li Merrill Lynch ile birleşen dünyanın en büyük fonu BlackRock'tan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, 24 Ocak'ta 12.23 TL ortalama fiyattan yapılan 164 bin 895 adetlik alımla birlikte Halkbank'taki paylarının yüzde 4.99'dan yüzde 5.001'e çıktığı belirtildi.

17 Aralık operasyonunun ardından Türkiye piyasalarında, 1 aydan uzun süredir ortalık toz duman olmasına rağmen, dünyanın en büyük fonu BlackRock, Borsa İstanbul'da bankacılık hisselerindeki pozisyonunu arttırıyordu.

Gelişen Avrupa Fonu'nda 730 milyon sterlini yöneten BlackRock'ın Fon Yöneticisi Sam Vecht geçtiğimiz günlerde, siyasi endişelere karşın borsada negatif haberlerin büyük ölçüde fiyatlandığını belirterek, "Türkiye'deki sorunların tam anlamıyla çözüldüğüne inanmıyoruz ancak değerlemeler riskleri yansıtıyor ve finans hisselerindeki pzoisyonumuzu önemli ölçüde artırdık" değerlendirmesinde bulunmuştu.


BLACKROCK'IN GÖZDE İKİ BANKASI

BlackRock bu süreçte en çok Halkbank ve Garanti Bankası hisseleri alırken, Fon Yöneticisi Vecht'e göre piyasalardaki düzeltme, defter değerleri baskı altında kalmış istikrarlı bankalara giriş yapmak için nadir bir fırsat sunuyor. Vecht, sözlerini şöyle sürdürmüştü: "Son olayların kısa vadede etkileri olacaktır ancak bölgesel güç ve ekonomik merkez olan Türkiye'nin uzun vadeli geleceği parlak."

Kaynak: Vatan
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkbank’a dev ortak geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN