Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şok faizin faturası büyümeye çıkacak

Merkez'in radikal faiz artışı iş dünyasını isyan ettirdi. İşadamları kararın ekonomiye yük getireceğini belirterek, "Şimdi sırf dövizin değil, faizin de tahribatıyla karşı karşıya kalırsak ekonominin dengesi bozulur" uyarısı yapıyor

Giriş Tarihi: 30.1.2014
Merkez Bankası'nın gece yarısı 'radikal faiz' artışına iş dünyasından tepki yağdı. İş dünyası Başkan Erdem Başçı ve ekibinin Türkiye'yi düşük büyüme, daha az yatırım ve işsizliğe sürüklediğini belirtiyor. İnşaatçılar, Merkez'in beklentileri bile aşan faiz kararının sektörü durgunluğa iteceğini söylüyor. Perakendeciler, faiz artışının ekonomiye yük getireceğini belirtiyor. İş dünyası ise faizlerin artmasıyla yüzde 5 olan kârın ve özkaynakların eriyeceğini öne sürüyor. İşadamları, "Kur etkisi kısa vadeli ve moral bozucu, faiz etkisi uzun vadeli ve kalıcı olur. Şimdi sırf dövizin değil, faizin de tahribatıyla karşı karşıya kalırsak ekonominin dengesi tekrar bozulacaktır" yorumu yapıyor.

İŞ DÜNYASI NE DİYOR?

Merkez Bankası sanayicinin fişini çekti

ASO Başkanı Nurettin Özdebir:
Faiz artışı büyüme ve istihdamı olumsuz etkiler. Şirketlerimize ek maliyetler gelir. Şirketlerin faiz giderlerinin artması, zaten ortalama yüzde 4-5 olan kârları ve özkaynakları eritir.

İTB Başkanı Ç. Ali Kopuz:
Reel sektörün kredi maliyetleri artacak, ama piyasalar da rahatladı. İnanıyorum ki Merkez Bankası, bugün faiz artırımında gösterdiği kararlılığı, seçimlerden sonra da gösterecek ve faizleri hızla düşürecek.

ASKON Başkanı Mustafa Koca:
İki önemli dinamik olan faiz ve kur, oynaklık gösterdiğinde ülkeye, reel sektöre ciddi anlamda bir yük getirirler. Kur etkisi kısa vadeli ve moral bozucu, faiz etkisi ise uzun vadeli ve kalıcı olur. Şok kararlar Fed'e rağmen dövizi kontrol edebilecek etki yaratırsa ekonomi yeniden bir baz oluşturup, başlangıç noktası bulacaktır.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan:
Reel ekonomi, yılın ilk döneminde sanayi, üretim, istihdam ve yatırım büyümesinden fedakârlık yapacak. Bu da ekonominin yıllık büyümesini negatif etkileyecek.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
Kararın kurda denge ve istikrar sağlamasını umut ediyoruz. Bu artışla birlikte kur ve piyasaların daha dengeli ve istikrarlı olmasının yolu açıldı.

ANGİAD Başkanı Abdullah Değer:
Faiz artışından son derece rahatsız durumdayız. Bu karar, sanayici, işadamları hatta kredi borcu olan sokaktaki vatandaşın fişinin çekilmesi anlamına geliyor. Yatırım, üretim ve istihdamda elden edilen başarılar heba edildi.

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak:
Makro ekonomik göstergelerde olumsuz bir tablo olmamasına rağmen bu radikal değişikliği doğru bulmuyoruz. Artışın işadamları ve halk üzerine haksız bir yük getirmesine engel olunmalı.

Türkonfed Bşk. Süleyman Onatça:
Faiz artırımının KOBİ'lere bedeli ağır oldu. Büyümenin etkileneceği yeni dönemde KOBİ'lerimizi zor günler bekliyor. Şimdiden iç talebin düşme riski var.

Şahinler Holding YKB Kemal Şahin:
Merkez Bankası'nın faizleri yükseltmesi reel sektörü ciddi anlamda etkileyecek. Özellikle inşaat gibi krediye dayalı büyüyen sektörlerde küçülme olacaktır. Bu, bütçeyi ve istihdamı da etkileyecektir.

İNŞAATÇILAR NE DİYOR?

Gayrimenkulcüler isyanda

Viaport Venezia Satış & Pazarlama Direktörü Cenk Hayırlıoğlu:
Konut kredilerinin faizleri bu karar sonrasında artacak. Firmalar yeni kampanyalar düzenlemeye çalışacak. Senetle satış başlar.

Başarır İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Başarır:
Merkez, piyasalardaki türbülansı önlemek adına bekleneni biraz fazlasıyla yerine getirdi. Ekonomik büyüme ve canlanma için ülke, pek de arzu edilmeyen bir noktaya taşındı.

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Bşk. Uğur Dumankaya:
Faizlerdeki artış fiyat istikrarını sağlamak için geç alınmış bir karar. TL'nin değer kaybını önlemek için bir adım.

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir:
Halihazırda durgunlaşan sektörü, Merkez Bankası'nın yaptığı artırım olumsuz etkileyecek. Çünkü konut faizleri artacak.

PERAKENDECİLER NE DİYOR?

Geçici bir karar olmasını umarız

BMD Başkanı Hüseyin Doğan:
Faiz artışının ekonominin üzerine yük getireceğini düşünüyoruz. Faiz bir enstrüman. Artış yapılmadan ekonomide istikrar sağlanmasını elbette tercih ederdik. Ancak Türkiye'nin genel ekonomik dengesi gayet güçlü. Bu geçici bir karar olacaktır.

TAMPF Başkanı Vahap Küçük:
Artırımı ek maliyet olarak görüyoruz. Merkez Bankası'nın elinde faiz artırımı enstrümanı vardı. Piyasanın sıkıntılı olduğu bu dönemde kullanmak istedi. Bu kararın geçici olmasını ve faizin indirilmesini bekliyoruz.

TURİZMDE YATIRIMLAR ENGELLENECEK

TUROB Başkanı Timur Bayındır:

Turizm sektöründe yüksek yatırımlar gerekiyor. Bu nedenle yatırımların çoğu krediyle yapılıyor. Faizdeki yüksek oranlı artış, yatırımlarımızın engellenmesine veya oldukça yavaşlamasına neden olacaktır.

YABANCILAR NE DİYOR?

Fitch: Karar iç talebi zayıflatacak

Merkez Bankası'nın kararı yabancı bankalar tarafından da şaşırtıcı bulundu. JP Morgan, Merkez'in güçlü bir sıkılaştırma yaptığını belirterek, "Kısa vadeli büyüme görünümüne zarar verebilir. Cari açık keskin daralır" dedi. Danske Bank ise agresif parasal sıkılaştırmanın TL için pozitif olduğunu ancak bu hamlenin ekonomiye olumsuz yansıyacağını belirtti. Banka,"Büyümede sert yavaşlama olabilir" yorumunu yaptı. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de faiz artırımının iç talebi azaltacağını, ekonomide sert iniş kaygılarını yeniden gündeme getirebileceğini belirtti. Kuruluştan yapılan açıklamada, "Yüksek faizler borç geri ödemelerini zorlaştırabilir ve büyümeyi azaltabilir. Bu da bankaların aktif kalitesini zayıflatır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şok faizin faturası büyümeye çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN