Paralarını savunamadılar!

Fed'in tahvil azaltım kararını bile beklemeden faiz artırıp döviz satan merkez bankaları, milli paralarını savunamadı. Bir haftada en çok değer kaybı rublede yaşandı

Giriş Tarihi: 31.1.2014
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) tahvil azaltım kararı, milli paraları zayıflayan gelişmekte olan ülkeleri etkiledi. Fed kararı zayıf Çin verisiyle birleşince para birimini kurtarmak için dolar satıp, faiz artıran merkez bankalarının önlemleri işe yaramadı. TL, Merkez Bankası'nın yüksek faiz artışına rağmen değer kaybetmeye devam etti. Sabah saatlerinde dolar içeride 2.30 TL'yi aştı. Euro 3.08 TL'ye çıktı. Gösterge tahvilin faizi yüzde 11.17 oldu. Merkez Bankası öğleden sonra 100 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açtı. Bankanın rezervleri 24 Ocak ile biten haftada 4.5 milyar dolar eridi. Akşam üstü ABD'den gelen verilerle dolar, euro karşısında değer kaybetti. Dolar/TL ise günü 2.2580 seviyesinde tamamladı. Hindistan çeyrek, Güney Afrika yarım, Türkiye ise 4.25-5.5 puan faiz artışına gitmişti. Rublenin değer kaybına doğrudan müdahale etmemeyi planlayan Rusya Merkez Bankası, para biriminin kontrollü serbest dalgalanmasına izin veriyor. Banka, değer kaybını önlemek için gerekli tedbirleri alacağını açıkladı.

EN ÇOK ERİME RUBLEDE
Önlemlere rağmen bir haftada Güney Kore Wonu yüzde 0.65, Rus Rublesi 2.32, Güney Afrika Randı 1.26, Hindistan Rupisi 0.71 değer kaybetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralarını savunamadılar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN