Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pimi çekti gitti!

Tarihin en çok tartışılan merkez bankası başkanı Ben Bernanke'nin bugün son günü. 100 yılın en büyük krizini görememekle suçlanan Bernanke, giderayak gelişmekte olan ülkeleri bombaladı

Giriş Tarihi: 31.1.2014
Yüzyılın en büyük krizinde dünyanın en büyük ekonomisinin merkez bankası başkanlığını yaptı. Bu süre içinde küresel ekonominin en çok tartışılan hamlelerine imza atan ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, 2006'dan bu yana oturduğu koltuğu bugün bırakıyor. Sekiz yıllık başkanlığının son hamlesi ise gelişmekte olan ülkelere oldu. 1 Şubat'ta koltuğunu Janet Yellen'a bırakacak olan Bernanke, küresel tahvil azaltma kararıyla piyasalarda parayı pahalı hale getirerek gelişmekte olan ülkeleri vurdu.

KRİZİ VE BALONU GÖREMEDİ

Bu karar nedeniyle Türkiye, Hindistan ve Güney Afrika merkez bankaları ocak ayında faizleri artırmak zorunda kaldı. Sermayeye daha pahalı erişmek halihazırda sadece gelişmekte olan ülkeleri etkiledi. 100 yılın en kötü döneminde başkanlık yapan Bernanke için başarılı veya başarısız değerlendirmesi yapmak oldukça zor. ABD piyasasında oluşan balonu ve krizi göremediği, önlem alamadığı için eleştirenler olduğu gibi, bu süreçte ekonomide yumuşak bir tavır sergileyerek zararı minimize ettiğini belirtenler de var.

BERNANKE KİMDİR?
13 Aralık 1953'te ABD'nin Georgia kentinde doğdu. Ekonomist ve akademisyen olan Ben Shalom Bernanke, 2006'da Amerikan Merkez Bankası Fed başkanlığına atandı. 2009'da görev süresini doldurmuş olmasına rağmen senato tarafından ikinci kez başkanlığa seçildi.

DESTEK % 40'TA KALDI
Kriz için Bernanke kadar önceki Fed Başkanı Alan Greenspan'i de suçlayanlar var. Gallup, Bernanke'yi Greenspan'le karşılaştıran bir araştırma yayımladı. Buna göre ABD halkı, Bernanke'yi Greenspan'den daha başarısız buluyor. "Bernanke'nin yaptıklarını doğru buluyor musunuz?" sorusuna gelen cevap yüzde 40 olumlu iken bu oran Greenspan'de yüzde 65. Dikkat çeken başka bir konu ise geliri 90 bin doların üzerinde olan zengin Amerikalılar'ın Bernanke'nin icraatlarını daha fazla onaylaması. Politik ayrıma bakınca ise Bernanke'yi daha çok ABD'nin sağ kanadı Cumhuriyetçiler destekliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pimi çekti gitti!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN