Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ANKA'nın en stratejik parçası Türk malı

İnsansız Hava Aracı ANKA’nın daha önceden İsrail’den ithal edilen uçuş kontrol sistemi millileştirildi. TAI ekibi tarafından geliştirilen ve uçuşların güvenirliği için çok kritik olan sistemde dışa bağımlılığa son verildi.

Giriş Tarihi: 2.2.2014 10:26 Güncelleme Tarihi: 2.2.2014 10:30
Türk Elektronik Sanayileri Derneği (TESİD) tarafından bu yıl 12'ncisi düzenlenen "TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri" 29 Ocak'ta Işık Üniversitesi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

TAI tarafından geliştirilen TUKOB "Özgün Uçuş Kontrol Bilgisayarı", Özgün Ürün Süreç Geliştirme kategorisinde ödüle layık görüldü. Ödül, TUKOB Proje Grubu adına, Uzay Sistemleri Grup Başkanı Sinan Şenol aldı.

Türkiye ni milli silahları

TAI tarafından yapılan açıklamaya göre, TUKOB'un tasarımı ve üretimi 15 ayda tamamlanarak ANKA'ya entegrasyonu gerçekleştirildi. Yapılan testlerde TUKOB'un, İsrail'den ithal edilip ANKA'ya monte edilen sistemden daha yüksek performans gösterdi. Sistemin İngiltere'de yapılan kalifikasyon testlerinden başarıyla geçtiği belirtildi.


HELİKOPTERDE KULLANILACAK

TUSAŞ açıklamasında, "Türevleri ile şirketimizin geliştirdiği ve geliştireceği insanlı ve insansız uçaklar, helikopterler ve uzay platformlarında kullanılabilecek modülerlikte bir ürün olan milli uçuş kontrol bilgisayarımızın tüm sektör için hayırlı olmasını diliyoruz" denildi.

ANKA için TAI ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arasında 26 Ekim 2013'te 10 araç için seri üretim anlaşması imzalandı. TSK, silahsız olan ANKA-S ile havadan keşif, gözetleme, hedef teşhis ve tespit ihtiyaçlarını milli olarak üretilen ANKA ile gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Kaynak: Kokpit.aero
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ANKA'nın en stratejik parçası Türk malı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN