Güvenli iniş sistemi bütün havaalanlarında kullanılacak

Sisli ve karlı havalarda riskli uçak inişlerini güvenli hale getiren Aletli İniş Sistemi (ILS) tüm havaalanlarına yaygınlaştırılıyor. Görüş mesafeli inişler sorun olmaktan çıkıyor

Giriş Tarihi: 2.2.2014
Şişli ve karlı havalarda riskli uçak inişlerini güvenli hale getiren Aletli İniş Sistemi (ILS) Türkiye'de tüm havaalanlarına yaygınlaştırılıyor. Sistemin bütün havalimanlarında kurulması için başlatılan çalışmalar devam ederken, küçük kapasiteli 5 havalimanında da ILS kurulacak. Böylece riskli uçuşlar daha güvenli gerçekleşecek. Havalimanları sayısını artıran ve Türk Hava Yolları'nı dünya markası haline getiren Türkiye, havalimanlarına yaptığı yatırımları artırıyor.

PİSTE GÜVENLİ İNİŞ
Özellikle kış aylarında karlı ve sisli havalarda pilotlar için büyük risk oluşturan kısa görüş mesafeli inişler de artık sorun olmaktan çıkıyor. ILS sayesinde uçuşlar daha güvenli olarak gerçekleştirilebiliyor. ILS sayesinde, bulut tavanının alçak ve görüş mesafesinin kötü olduğu şartlarda uçak piste alçak bir şekilde yaklaşabiliyor. Pist yakınına kurulan ILS bünyesindeki elektronik cihazlar, pilotu en ince detayına kadar pistin istikameti, mesafesi hakkında bilgi veriyor. Böylece pilot pisti göremese bile ILS sayesinde uçağı güvenli bir şekilde piste indirebiliyor. Öte yandan askeri bölgeler üzerindeki "uçuş yasağı"nın kaldırılarak uçaklara yeni rota çizilmesi için başlatılan çalışmada son aşamaya gelindi. Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, "Türkiye'deki hava sahası 2003'ten bu yana sivil havacılık uçak kullanımı itibariyle yaklaşık 4 kat artmasına rağmen havadaki rotalar gelişmedi. Görüşmelerde son aşamaya geldik" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvenli iniş sistemi bütün havaalanlarında kullanılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN