Kur riskini küçüklere ödetiyorlar

Teknolojinin perakende devleri nakit parayı farklı alanlarda değerlendirip küçük şirketlerin ödemelerini 4 ay öteliyor. Kur zararını da KOBİ'ye fatura ediyor

Giriş Tarihi: 3.2.2014
3 aylık bilançoları düzeltmek isteyen perakende devleri topladıkları sıcak ödemelerini finansal durumu toparlamak için kullanırken faaliyet değil finansal cambazlıklara başladı. Enflasyon ortamının alışkanlıklarından tüketiciler sıyrılsa da dev şirketler alışkanlıklarından ödün vermiyor. Her çeyrek borsa değerlerini düzeltmek isteyen dev şirketler finansal raporları düzeltmek için uğraşıyor. Aylık faturalar geciktiğinde tüketiciye sunulan hizmeti kesen telekom operatörleri ve perakende devleri kendi aldıkları hizmetlerde ödemeleri 120 ile 180 gün sonrasına öteliyor.

DÖVİZ ARTIŞI FIRSATI

Böyle olunca nakit akışı bozulan pek çok şirket maaş ödemelerini geciktiriyor veya çalışanları işten çıkarmaya başlıyor. Döviz artışlarında kârlılığın etkilenmemesi için her çeyrek finansal cambazlık yapan şirketler şimdi kendi ödemelerini sürekli öteliyor. Piyasadaki nakit akış hızını bozuyor ve düşük vergili finansal oyunlarla kârını artırmaya çalışıyor. Yaklaşık 120 günlük ötelemelerle elde edilen faiz ve döviz geliri faaliyet dışı gelirlerde artışı özendiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kur riskini küçüklere ödetiyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN