Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otoda peşinat başladı

Otomobil satın alırken peşinat ödeme zorunluluğu başladı. Buna göre fiyatı 50 bin liraya kadar otomobillerde yüzde 30 peşinat ödenecek. Kredi vadesi ise 48 ayla sınırlandırıldı

Giriş Tarihi: 3.2.2014
Otomobilde yeni dönem şubatta başladı. Yeni düzenlemeyle otomobil satın alırken, bedelin belli bir kısmı için peşinat zorunluluğu getirildi. Taşıt kredilerinde ise vade 48 ayla sınırlandırıldı. Peşinat zorunluluğu hem sıfır hem de ikinci el otomobiller için geçerli olacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) düzenlemesine göre, satış fiyatı 50 bin liraya kadar otomobillerde kredi, oto bedelinin yüzde 70'ini geçemeyecek. Yani 50 bin liralık bir otomobil için 15 bin lira peşinat ödenecek. Kalan 35 bin lira için alınacak kredinin vadesi ise 48 ay olacak.

VADE 48 AY

50 bin liranın üzerindeki otomobillerde ise peşin ödeme 50 bin liraya kadar olan kısım için yüzde 30, 50 bin liranın üstünde olan kısmı için ise yüzde 50 olarak uygulanacak. Eğer otomobilin değeri 100 bin liraysa 50 bin liralık kısım için 15 bin lira, kalan 50 bin lira için 25 bin lira ödenecek. Buna göre 100 bin liralık bir otomobil için toplam 40 bin lira peşin ödeme yapılacak. Kalan 60 bin lira için 48 ay vadeli kredi alınabilecek.

YÜZDE 100 KREDİ DÖNEMİ SONA ERDİ
Yeni düzenlemeyle peşinatsız otomobil satın alma dönemi sona erdi. Artık cebinde parası olmayan otomobil satın alamayacak. Daha önceki uygulamaya göre, cebinde parası olmayan tüketici peşinat ödemeden otomobil satın alabiliyordu. Düzenlenen kampanyalarla otomobilin yüzde 100'ü kredilendiriliyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otoda peşinat başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN