ABD'ye Fitch uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD'nin borç limitindeki yeni tarihe odaklandıklarını ve bu konunun ABD'nin "AAA" olan kredi notu üzerindeki negatif izlemeye yönelik karar için temel gösterge olacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 5.2.2014 17:15 Güncelleme Tarihi: 5.2.2014 17:30
Fitch açıklamasında, ABD'nin notu üzerindeki negatif izlemenin çözülmesinin borç limitinin revize edilmesine bağlı olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Amerikan Kongresi'nin geçen yıl ekim ayında borç limitinin 7 Şubat 2014'e kadar askıya alınması konusunda anlaştığı hatırlatılarak, "Borç miktarındaki son rakam 17,3 trilyon dolar. Biz ABD Hazinesi'nin borçlanma kapasitesini aşmadan, borç tavanının yükseltilmesini ya da ertelenmesini bekliyoruz. ABD Hazinesi'nin yükümlülüklerini yerine getirmesine dair belirsizlikleri önlemek için borç tavanın artırılması önemli" ifadeleri kullanıldı.

Eğer borç tavanı yükseltilemez ya da ertelenemezse Hazine'nin yeni bir fon sağlamaya erişmek için olağanüstü tedbirler alması gerekeceğini belirten Fitch, buna rağmen Hazine'nin yeni borçlanma kapasitesi dolmadan borç limiti için zaman kazanabileceğini kaydetti.

Fitch, "ABD notu üzerindeki negatif izlemede, borç limiti artırım süreci değerlendirilecek. ABD notu üzerindeki gözden geçirmede ayrıca ABD kamu finansmanı koşulları da değerlendirilecek. ABD'nin 'AAA' notunun negatif izlemeye alınması öncesinde, Kasım 2011'de kamu maliyesindeki olumsuz trend nedeniyle not görünümü negatife çevrilmişti" tespitini yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'ye Fitch uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN