Apple Türkiye'de aksesuvar üretimine hazırlanıyor

Cumhurbaşkanı Gül'ü ziyaret eden Apple CEO'su Cook'tan yatırım müjdesi geldi. Cook, "Türkiye'de aksesuvar üreteceğiz. FATİH'le yakından ilgileniyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 5.2.2014
Dünya devi Apple aksesuvarlarını Türkiye'de üretecek. Apple CEO'su Tim Cook, Fatih Projesi ile yakından ilgilendiklerini belirterek, Türkiye'de Ar-Ge yapmak istediklerini ve Apple aksesuvarlarını Türkiye'de üretmek için çalışma başlattıklarını söyledi. Cook, Apple'ın sesli komut teknolojisi Siri'nin Türkçe uygulaması için de çalışacaklarını duyurdu. Apple'ın aksesuvarlarının Türkiye'de üretilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını ifade eden Cook, Türkiye'deki Ar-Ge yatırımlarıyla daha yakından ilgileneceklerini söyledi.

GÜL'DEN AR-GE ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Apple CEO'su Tim Cook ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Görüşmede, Türkiye'nin genç ve dinamik bir nüfusa, aynı zamanda geniş bir hinterlanda sahip olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'de Ar-Ge çalışmalarına sağlanan teşvikle vergi kolaylıklarını daha iyi incelemelerini ve sonrasında da bu alanda yatırım yapmalarını istedi. Ar-Ge konusunda Türkiye'de hükümetin önemli teşvikler uyguladığına vurgulayan Gül, Apple'ın Türkiye'ye bu konuda daha fazla önem vermesi gerektiğinin altını çizdi. Ar-Ge yatırımı yapmasının Apple'ı Türkiye'de ve bölgede daha güçlü konuma getireceğini söyleyen Gül, "Kendinizi bizim yerimize koyup düşünürseniz, hiçbir ülke sadece alıcı konumunda olmak istemez. Böylece, Türkiye'de sadece ürün satan değil, aynı zamanda ülkeye değer katan bir şirket algısı kazanırsınız" dedi.

DEVİN GÖZÜ FATİH'TE

Apple CEO'su Tim Cook ise nisan ayında İstanbul'da, dünyada eşi benzeri olmayan özelliklere sahip bir Apple satış mağazası açacaklarını açıkladı. Mağazadaki konseptin bir ilk olacağını söyleyen Cook, Türkiye'yi önemsediklerini ve Fatih başta olmak üzere birçok projeyle yakından ilgilendiklerinin altını çizdi.

'Siri Türkçeleşiyor'
Gül'ün, Siri'nin Türkçeleştirilmesi talebine de değinen Cook, "Bu konuda Türkler'den çok sayıda tweet alıyoruz. Bu konu üzerinde çalışacağız" dedi. iPhone ve iPad'in modern hayatın bir gerekliliği haline geldiğini vurgulayan Cook, Türkiye'de bu ürünlerin lüks vergi sınıfından çıkarılması gerektiğini söyledi.

iPhone'da yeni dönem
Siri, iPhone 4S ve sonraki üst modellerinde bulunan sesle kontrol arayüzü uygulaması. Siri'yi kullanarak, sesli komut telefonda yazılı mesaja dönüşüyor, telefon ele almadan sesle arama yapılabiliyor ve internetten aramak istenilen bilgilere ulaşılabiliyor. Siri uygulamasının Türkçe'ye de adapte edilmesi bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Apple Türkiye'de aksesuvar üretimine hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN