'Kur krizi abartılıyor'

Kurdaki yükselişin Türkiye'yi felakete sürüklediği yönündeki iddialara Dardanel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Önen'den yanıt geldi. Önen, "Yüzde 15'lik devalüasyon maliyetlerime yüzde 3 yansıdı" dedi

Giriş Tarihi: 5.2.2014
Körfez Savaşı döneminde bile pazarlama yatırımlarına ağırlık vererek krizi fırsata çevirdiğini belirten Dardanel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, yaz sonundan bu yana dövizdeki artışa ilişkin sonuçların abartıldığını ifade etti. Önen, "3 Ağustos'tan bugüne yüzde 15'lik devalüasyon oldu. Şirketim adına söyleyebilirim ki bunun maliyetlere yansıması yüzde 3. Hammadde ve ambalaj malzemelerini ithal eden bir işadamı olarak felaket senaryolarının abartıldığını düşünüyorum" dedi.

B VE C PLANI İŞE YARAR

Türkiye'nin geleceğine dair hiçbir endişe taşımadığını vurgulayan Önen, Merkez Bankası'nın faiz artırımından sonra hükümetin müjdelediği B ve C planlarının işe yarayacağına inandığını ifade etti. "Bu sistem çalışır. Ekonominin derinliğine güveniyorum" diyen işadamı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gıda, krizlerden en az etkilenen sektör. Bu zamanlarda ekonomik besinler ön plana çıkar. Biz de hem ekonomik hem de sağlıklı bir besin pazarlıyoruz. Bu ay Dardanel tarihinin en büyük pazarlama kampanyasını başlatıyoruz."

ÇOK YAŞA TÜRKİYE
Önen'in söz ettiği kampanyanın adı "Çok Yaşa Türkiye". Balığın Türkiye'de kişi başı yıllık 8 kilogramla sınırlı bir tüketime sahip olduğunu anlatan Önen, potansiyelin bunun beş katına işaret ettiğini söyledi. Türkiye'de yılda 600 bin ton balık üretildiğini, pazarın yıllık hacminin ise 2 milyar dolar olduğunu vurgulayan Önen, "Balığın iç pazar büyüklüğü 5 milyar dolar olmalı. Buna ihracatı da eklersek 10 milyar dolarlık hacim potansiyelinden bahsedebiliriz. Pastayı 3-4 marka paylaşıyor. Dardanel yüzde 58'le açık ara önde" dedi.

SALÇA FABRİKASI FAALİYETE GEÇECEK
Dardanel'in mali kriz nedeniyle üç yıldır kapalı olan Enez'deki salça fabrikası bu yıl yeniden faaliyete geçecek. Önen daha önce aldıkları fabrikayı Urfa'ya taşıma kararının beklemede olduğunu söyledi. Önen, "GAP Bölgesi'ndeki domatesin salça endüstrisine uygun olmadığı belirtiliyor" dedi. Çanakkale'deki ton balığı tesisini de taşıma kararı aldıklarını söyleyen Önen, fabrikanın bir bölümünü Gökçeada'ya götüreceklerini, 8.1 milyon liralık yatırımla kurulacak tesiste 300 kişinin istihdam edileceğini belirtti. Piyasalara olan 110 milyon dolarlık borcu nedeniyle iflastan dönen Önen, sıkıntılı günlerin geride kaldığını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kur krizi abartılıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN