Toplam 156.8 milyar $ kaybettik

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş, Gezi ve 17 Aralık sürecinin zararını açıkladı. Kurtulmuş, "Bu dönemde 156.8 milyar $ kaybımız oldu" dedi

Giriş Tarihi: 8.2.2014
Gezi ve 17 Aralık sürecinin Türkiye'ye faturası ağır oldu. Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nin (ASKON) düzenlediği "Gezi ve 17 Aralık Gölgesinde 2014 Türkiye Ekonomisi" konulu panele katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Gezi olaylarından bu yana yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelere işaret ederek, "Bu dönemde Türkiye 156.8 milyar dolarlık bir kayıpla karşı karşıya kaldı" dedi.

FAİZ YÜZDE 11'LERE ÇIKTI
Kurtulmuş, olaylar nedeniyle, Türkiye tarihinin en düşük oranına inen faizin şu anda neredeyse 11'ler seviyesine çıktığını belirterek, "16 Aralık ile 5 Şubat'ı arasında reel faiz, borçlanma faizleri oranı 1.79 puan arttı" dedi. Kurtulmuş, bu artışın devlet iç borçlanma senetleri üzerindeki değer kaybına etkisinin de 6.88 milyar lira olduğunu söyledi.

RİSK PRİMİ YÜZDE 36.3 ARTI

Kurtulmuş, 16 Aralık'tan sonra risk priminin yüzde 36.3 arttığı belirterek, şöyle konuştu: "Kısa vadeli borç stokumuzun TL karşılığı 264.9 milyar lira oldu. 6 Şubat'ta bu rakam 290.8 liraya çıktı. Reel sektörün yabancı para pozisyon açığında artış 34 milyar lira. Türkiye bu dönemde 156.8 milyar dolar zarar etti." Kurtulmuş, artık darbelerin görünmeyen yüzünün de deşifre edileceğini belirterek, "28 Şubat'ta elini ovuşturarak kasasına para katan çevrelerin ortaya çıkarılması gerek" yorumunu yaptı.

MERKEZ'İN YAPISI DEĞİŞEBİLİR
Kurtulmuş , Merkez Bankası'nın bazı fonksiyonlarının tartışmaya açılabileceğini belirterek, "Belki siyasi perspektif ile bankanın aldığı kararlar arasında bir uyum olması gerekir. Çünkü bütün bu kararların hesabını verecek hükümettir. Bunu söylerken Merkez siyasete bağlı bir hale gelsin yada bağımsızlığı kalksın demiyoruz" dedi. Son 11 yılda faizlerin düşmesi nedeniyle lobiye 642 milyar lira daha az ödendiğini belirten Kurtulmuş, "Son gelişmeler içeride ve dışarıda büyük bir konsorsiyum tarafından ortak olarak planladı" dedi.

VESAYETE İZİN VERMEYECEĞİZ
Kurtulmuş , bugüne kadar birçok vesayet odağının dağıtıldığına işaret ederek, "Bundan sonra da hiçbir vesayet odağının milletin egemenliğinin üstünde yer almasına müsaade edilmeyecektir" dedi. Kurtulmuş, yaşanılan bunca sıkıntılardan sonra milletin de artık vesayete müsaade etmediği gibi, buna göz yuman ve izin verenlere de müsaade etmeyeceğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toplam 156.8 milyar $ kaybettik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN