Tasarruflu enerjiye teşvik geliyor

Giriş Tarihi: 9.2.2014

Enerji Bakanı Taner Yıldız, enerjiyi tasarruflu kullanan sanayicilere verilecek teşvik paketinin ayrıntılarını verdi. Yeni paket, atık ısıdan elektrik üretenleri, petrol, gaz aramalarını kapsayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Enerji Verimliliği Derneği'nin Gebze'de düzenlediği 'Sanayide Enerji Verimliliği' konulu toplantıda yeni teşvik düzenlemesinin ayrıntılarını anlattı. Hazine Müsteşarlığı ve Ekonomi Bakanlığı ile ortak çalışma yaptıklarını söyleyen Yıldız, "Belli bir ton eşdeğer petroldeki kadar geri dönüş süresi olan, azami 5 yılda kendini amorti edecek enerji verimliliği yatırımları için bir düzenlememiz olacak. Atık ısıdan elektrik elde edecek tesislerle petrol ve doğalgaz aramaları, enerji terminal işletme ve doğalgaz depolama tesisleri bu teşvikler kapsayacak" diye konuştu.

GREENPEACE'E ÇAĞRI

Greenpeace ve sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunan Yıldız, "Tencere tavalarını alsınlar bir araya gelerek birlikte çalışalım. Protesto yapacaklarına 'niye tasarruf etmiyorsunuz' diye tencere tava çalsınlar. Ülkenin yararına bir şeyler yapalım. Bir şeyin nasıl yapılacağını bize öğretmeyin" dedi. Enerji tasarrufuyla ilgili çalışma yapacak sanayicilerin 5'inci bölge teşviklerinden yararlanacağını dile getiren Bakan Yıldız, "Bugün Türkiye'de yüzde 1 tasarruf yapılsa, Avrupa Birliği'nden 10 ülkenin kullandığı enerjinin yarısına denk geliyor. Bu da irili ufaklı 25 barajın üretimi demek. Eğer 10 yılda hedeflediğimiz 65 milyar lira tasarrufu yalnızca sanayiden elde edersek, bu çok büyük bir başarı" diye konuştu.

BİR YILDA 63 MİLYAR
"Güçlü Sanayi Verimli Enerji' sloganıyla başlatılan çalışmada, 13 enerji verimlilik artırıcı projeyle işletmelerin faturalarının yüzde 30 azaltılarak, ülke ekonomisine yılda 63 milyar TL değerinde tasarruf sağlanması hedefleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tasarruflu enerjiye teşvik geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN