Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstikrarın destekçisiyiz

Türkiye'nin son 10 yılda mutlu bir dönem geçirdiğini söyleyen Via Properties'in patronu Coşkun Bayraktar, "Ülkemizin huzur ve istikrara ihtiyacı var" diye konuştu

Giriş Tarihi: 10.2.2014
Via Properties Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar ile 17 Aralık'ta siyaseti dizayn etme operasyonun inşaat sektörüne maliyetini ve şirketin projelerini konuştuk.

17 Aralık operasyonu ekonomiye kur ve faizlerin artışı olarak yansıdı. Perakende ve konutta işler yolunda mı? Bizim projeler sektöre göre farklılaştığı için iş düşüşü yaşamadık. Çünkü kriz ortamı olsa dahi outletler iş yapıyor. İnşaat sektöründe de bir miktar daralma var. Ancak ben 3-4 aya kadar işlerin normalleşeceğini düşünüyorum. Faizlerdeki artıştan dolayı bir sıkıntı yaşıyoruz. Yatırımcının finansman, tüketicinin de satın alma maliyeti arttı. Ama döviz kurundaki dalgalanmanın durması rahatlattı. '
koalisyon yarar sağlamaz'

l Yani operasyonların maliyeti yatırımcılara da çıkıyor... İstikrarın destekçisiyiz. Bunu kaybetmememiz lazım. Çok mutlu bir 10 yıl yaşadık. Ülkemizle beraber biz de büyüdük. Türkiye iş yapmak için yurtdışından daha kârlı bir hale geldi. Bu alıştığımız ortamın 10 yıllar boyunca devam etmesini istiyoruz. Eski günlere, koalisyonlara dönmek ülkeye yarar sağlamaz. Güçlü bir ülkeyiz, güçlü bir yönetim var. Bu gerilim geçecektir. Biz de üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Türkiye'nin huzura ihtiyacı var. Her gün yeni bir mesele çıkarılıyor. Türkiye sıkıldı. Yönümüzü Avrupa'ya çevirip yola devam etmeliyiz.

VİA PART'A 22 MİLYON KİŞİ GELDİ

Via Port ile Vialand yatırımlarınızdan memnun musunuz? Via Port, 2013'te 22 milyon ziyaretçi ağırladı. 600 bin metrekare üzerine kurduğumuz ve 650 milyon dolara mal olan Vialand, bu coğrafyanın tek tema parkı. Biz klasik bir AVM yapmıyoruz. Cadde mantığında alışveriş mekanları oluşturuyoruz. Vialand'a 7 ayda 11 milyon kişi geldi. Yıllık ziyaretçi hedefimiz 35 milyon. Gelenlerin yüzde 65-70'i turist. İstanbul'un turist sayısına yüzde 10 katkı sağlayacağız. Mayısta Vialand içindeki otelimizi açıyoruz. Oteli de Vialand Palas olarak işleteceğiz. Venezia da tematik karma bir proje. 1.1 milyar lira yatırımla hayata geçiyor. 2 bin konutun bin 600'ünü sattık. 250'sini yabancılar aldı. Avrupa ve Körfez ülkelerinde 8 acentamız var. Buralarda projelerimizi kendimiz pazarlıyoruz.

90 MİLYAR LİRALIK YATIRIMA CESARET EDENLER DESTEKLENMELİ

Mega projeler de hedef alındı. Bu yatırımcı olarak sizi ürkütüyor mu? İstanbul'u uzaya taşıyacak 3. Köprü ve havalimanı gibi projeler ülkenin değerleridir. Bunlara da onları yapacak cesaretli yatırımcılara da sahip çıkmak gerekir. Bugün kim 90 milyarlık borcun altına girer? Bir yatırımcı olarak söylüyorum: Bu işlere girmek cesaret ister. O yüzden bu cesareti gösteren yatırımcıları tüm halkın desteklemesi gerekir.

İNSANLARIN DENİZ ORTASINA KADAR YÜRÜTECEĞİZ

Tuzla'daki yeni projeniz ne zaman başlıyor? Burası iddia ediyorum ki İstanbul'un en simgesel projelerinden biri olacak. Yurtdışında bir numara reklam etkisi olacak. Burası bizim şehre hediyemizdir. 5 Mart'ta lansmanı yapacağız. 2015'te bitirmeyi planlıyoruz. Deniz üzerinde 700 bin metrekare alanda su, marina alanları ve otel olacak. Adacıklar üzerine tek katlı 200 otel odası yapacağız. İnsanları deniz ortasına kadar yürüteceğiz. Türkiye'de belli bir zümreye hitap eden marinacılık kavramını değiştireceğiz. Burası halka açık bir yer olacak.

KÖRFEZ'DEN TALEP ÇOK AMA NAZLIYIZ

Yurtdışı planı var mı? Körfez ülkelerinden talep çok ama nazlı davranıyoruz. Orada halihazırdaki AVM projelerine bizim adımızla devam etmek istiyoruz. Ya bu şekilde ya da franchise vererek bu yıl sonunda yurtdışına açılabiliriz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstikrarın destekçisiyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN