Türkiye Bankalar Birliği'nden açıklama

Giriş Tarihi: 11.2.2014 16:22

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), TBB Yönetim Kurulu Başkanı seçimine ilişkin kamuoyunda yer alan haber ve yorumların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

TBB'nin internet sitesinde yer alan açıklamada, TBB Yönetim Kurulu Başkanı'nın seçimine müdahale edildiğine ilişkin bazı basın kuruluşlarında haber ve yorumların yayımlandığı belirtilerek, gerçeği yansıtmayan bu haber ve yorumlara ilişkin olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini teminen söz konusu açıklamanın yapılmasını gerekli gördükleri kaydedildi.

TBB faaliyetlerinin Resmi Gazete'nin 17 Temmuz 2006 tarih ve 26231 sayılı nüshasında yayımlanan Haziran 2006 tarih ve 2006/10681 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ve ekinin Türkiye Bankalar Birliği Statüsü ile düzenlendiği ifade edilen açıklamada, şunlar aktarıldı:

"Statünün 15'inci maddesinin birinci fıkrasına göre Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu üyesi bankaların genel müdürleri arasından seçilir. Aynı maddenin ikinci fıkrasına göre ise Yönetim Kurulu Başkanı'nın genel müdürlük görevinin sona ermesi veya herhangi bir nedenle Başkanlığın boşalması halinde Yönetim Kurulu, Başkanın görev süresini tamamlamak üzere Yönetim Kurulu üyesi bankaların genel müdürleri arasından bir ay içinde ismen yeni bir başkan seçer. TBB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince'nin 31 Mart 2011 tarihinde, Genel Müdürlük görevinden ayrılması nedeniyle, TBB Yönetim Kurulu, 20 Nisan 2011 tarihinde yapılan toplantıda, TBB Statüsünün 15'inci maddesinin ikinci fıkrasına göre, Hüseyin Aydın'ı (Türkiye Halk Bankası Genel Müdürü) Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçmiştir.

TBB'nin 31 Mayıs 2012 tarihinde yapılan Genel Kurul sonrasında oluşan Yönetim Kurulu 4 Haziran 2012 tarihinde yapılan toplantıda, statünün 15'inci maddesinin birinci fıkrasına göre, Hüseyin Aydın'ı (Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Genel Müdürü) Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçmiştir. Sonuç olarak, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı seçimine ilişkin kamuoyunda yer alan haber ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Bankalar Birliği'nden açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN