Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halkbank'ta paralel kopyalama

17 Aralık'ta hedef tahtasına konulan Halkbank operasyonuyla ilgili çok önemli bir detay ortaya çıktı. Bankanın merkezindeki baskında elde edilen verilerin, İstanbul'a taşınırken kopyalandığı belirlendi

Giriş Tarihi: 12.2.2014
17 Aralık süreciyle hedef tahtasına konulan Halkbank'a yapılan operasyonla ilgili çok önemli bir detay ortaya çıktı. İstanbul'da 14 ay gizli yürütülen soruşturma kapsamında o gün bankanın Ankara'daki Genel Müdürlük binasına baskın yapıldı. Baskında, özellikle İran'la gerçekleştirilen ticarete ilişkin bilgilerin alındığı belirlendi. İncelemelerde bankanın Ankara merkezinde gerçekleştirilen baskında elde edilen verilerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bir minibüs ile taşındığı belirtildi. Taşıma esnasında ise Halkbank'a ait kritik bilgilerin kopyalandığı tespit edildi.

İNCELEME BAŞLATILDI
Bilgileri taşıyan minibüsün, İstanbul Emniyeti'ne vardığında ise görevli bir memurun binaya girmediği ve başka yöne hareket ettiği tespit edildi. Bu da bilgilerin paralel yapıya ulaştırıldığı kuşkularını artırdı. Konu ile ilgili inceleme başlatıldı. Halkbank'ın operasyon kapsamında götürülen bilgisayarlarında yer alan ticari sırlar içinde Türkiye'nin Kuzey Irak ve İran ile ticari ilişkilerine ilişkin veriler yer alıyor. Ayrıca Hindistan'ın İran'dan gerçekleştirdiği petrol ithalatı ödemelerinde Halkbank'ı kullanması da Batılı ülkeleri rahatsız ediyordu. Bu nedenle de Halkbank'taki bilgiler Türkiye'nin ticari kara kutusu özelliğini taşıyor.

SINIF ATLAMA PLANI

Halkbank, Kuzey Irak petrol gelirlerinin toplanması, Hindistan başta olmak üzere üçüncü ülkelerin İran'dan petrol alımına aracılık yapması ve Türkiye'den gerçekleşen altın ihracatındaki rolüyle küresel mali ligde sınıf atlamayı planlıyordu.

NEDEN HEDEF SEÇİLDİ?
Türkiye'nin uluslararası alanda stratejik olarak kullandığı Halkbank, attığı adımlarla son iki yılda küresel finans aktörlerinin hedefinde yer aldı. Türkiye'nin hem İran hem de Kuzey Irak'la yaptığı işlerin Halkbank tarafından gerçekleştirilmesi dikkatleri buraya çevirdi. 17 Aralık'ta Halkbank Genel Müdürü'nün de göz altına alınması ve bankanın uluslararası işlemlerinin de sorgulanması bankayı devre dışı bırakma girişimi olarak değerlendirildi.

GÖZDE BANKA
Tahran'ın yıllık 20 milyar doları bulması beklenen petrol gelirinin Halkbank üzerinden akmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Kuzey Irak'ın yıllık 100 milyar dolarlık petrol cirosunun adresi de Halkbank olacaktı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halkbank'ta paralel kopyalama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN