Sektörün en sağlıklı bankası

Giriş Tarihi: 12.2.2014

Ziraat Bankası, aktif ve alacak yapısındaki değişikliklerle Türkiye'nin en sağlıklı bankası haline geldi. Bilançosundaki menkul değerleri düşüren bankanın tasfiye olunacak alacakları rasyosu da % 2.3 ile sektör ortalaması olan % 2.7'nin altında

Bilançosunu her yıl daha da güçlendiren Ziraat Bankası, alacak yapısındaki gelişimiyle bankacılık sektörünün üzerinde sağlıklı bir yapıya kavuştu. Bankanın tasfiye olunacak alacak rasyosu; Eylül 2013 sonu itibariyle yüzde 2.3 ile sektör ortalaması olan yüzde 2.7'nin altına indi. Bankacılık sektöründeki hemen hemen tüm kuruluşlar, batık kredilerini varlık yönetim şirketlerine satarak bilançolarını daha sağlıklı hale getirirken, Ziraat bu yola gitmemesine rağmen kredi kalitesi açısından sektörün önünde yer alıyor. Başta kamu olmak üzere Türk bankalarının geçmişteki kronik problemi olan menkul değere dayalı büyüme stratejisini de gün geçtikçe azaltan Ziraat'in 2012 performansı da dikkat çekici. Bankanın 2012'de bilançosundaki menkul değerlerin oranı yüzde 44'ten 40.2'ye geriledi. Bankanın toplam kredilerinin aktiflere oranında da hızlı bir ilerleme yaşandı. Haziran 2011'de yüzde 40.2 olan bu oran 51.6'ya kadar çıktı. Bu başarıda ve sağlıklı yapının oluşmasında ise bankanın 2011 Temmuz ayında başına gelen Genel Müdür Hüseyin Aydın'ın müşteri odaklı satış, yüksek verim, sağlıklı büyüme ve sürdürülebilir kârlılık hedefi yatıyor.

KâRDA ÖZELLERİ GEÇTİ

Kamu bankalarının en büyüğü Ziraat Bankası, yeni yönetim anlayışıyla kâr ve aktifte özel bankaları geçmiş durumda. 150'nci yılını kutlayan banka, toplam aktiflerini 2012 sonu itibarıyla 162 milyar 868 milyon TL'ye, 2013'ün son çeyrek verilerine göre ise bu rakamı 195 milyar 786 milyon TL'ye çıkardı. Bankanın Genel Müdürü Hüseyin Aydın'ın göreve geldiği 15 Temmuz 2011'den bu yana Ziraat Bankası, her bilanço dönemini olumlu sonuçlarla kapatıyor. İki yıl içinde banka net kârı yüzde 76 arttı. Son açıklanan verilere göre bankanın 9 aylık kârı 2 milyar 576 milyona ulaştı.

SEÇİM TEAMÜLE UYGUN
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) dün bir yazılı açıklama yaparak Hüseyin Aydın'ın birlik statüsünün 15'inci maddesinin birinci fıkrasına göre başkanlığa seçildiğini vurguladı. O dönemde, TBB Başkanı olan İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince'nin bankadaki genel müdürlük görevinden ayrıldığı hatırlatıldı. TBB başkanının banka genel müdürleri arasından seçildiğine vurgu yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sektörün en sağlıklı bankası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN