Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hocalara İtalya'dan yüz milyarlık fatura

İtalya sıfırcı hocalara ağır cezalar kesmeye hazırlanıyor. Moody's, S&P ve Fitch, ülkeyi 117 milyar euro zarara sokmakla suçlanıyor

Giriş Tarihi: 13.2.2014
İtalya'nın Corte dei Conti adlı en büyük kamu denetim otoritesi sıfırcı hocalara ağır cezalar kesmeye hazırlanıyor. Moody's, Standard& Poor's ve Fitch'in 2011 ve 2012 yıllarındaki not düşürme kararlarını araştıran İtalyan kurumları, reyting şirketlerini 117 ila 234 milyar euro arasında tazminat ödemeye mahkum edilebilecek. Uzmanlar, üç reyting şirketinin haksız yere not indirimine gittiğini ve İtalyan ekonomisinin 117 milyar euro zarara uğratıldığını belirtiyor.

DÖRT AY SÜRECEK
İtalyan kurumlarının karar için dört ay daha çalışacağı belirtiliyor. S&P'den bir sözcü yapılan soruşturma hakkında "boş ve tamamen erdemden yoksun" yorumunu yaptı. Fitch de kendini savunarak değerlendirmelerin yasalar çerçevesinde olduğunu belirtti. 2011'de İtalya'nın borçlanma maliyeti oldukça yükselmişti.

AVRUPA GENELİNDE SES YÜKSELİYOR
2 trilyon euro borcu olan İtalya'nın siyasi problemleri de eklenince borçlanma tavan yapmıştı. İtalya dışında Avrupa'nın geri kalanında da reytingci üç şirket hakkında şikâyetler bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hocalara İtalya'dan yüz milyarlık fatura
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN