Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TCDD'ye paralel linç

17 Aralık'taki siyaseti dizayn etme operasyonunda hedef seçilen TCDD'nin düzmece belgelerle karalanmaya çalışıldığı ortaya çıktı. Kurum, yolsuzluk yapıldığı söylenen ihaleye henüz çıkmamış!

17 ve 25 Aralık'ta hedeflerden biri seçilen TCDD'ye yönelik operasyonun düzmece olduğu ortaya çıktı. Basına sızdırılan fezlekede henüz ortada olmayan bir ihalede yolsuzluk yapıldığı iddia edilmişti. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın hazırlattığı 'Yalanlar ve Gerçekler' adlı broşürde konunun detayları ortaya çıktı. TCDD, Erzincan- Diyarbakır- Mardin demiryolu ihalesi konusunda alınmış herhangi bir karar olmadığını, hattın güzergâhının dahi belli olmadığını açıkladı. TCDD, İzmir Limanı'ndaki vinç konusunda ise şu bilgileri paylaştı: "İhale açık ihale yöntemiyle gerçekleştirildi. Süreç Kamu İhale Kurumu ve idari yargı tarafından incelendi."

SORUŞTURMA İFTİRASI
İhalelerin 5-10 firma arasında dağıtıldığı iddialarına da TCDD açıklamasında yer verildi: "Son 10 yılda, binlerce farklı işte binlerce firmayla çalıştık. Dolayısıyla bu iddialar gerçek dışıdır." Van Gölü'ne feribot yapımı ihalesinin teklifler uygun görülmediği için iptal edildiğini belirten TCDD, Kamu İhale Kurumu'nun da kararı uyguladığını vurguladı. İsteklinin mahkemeye başvurduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi: "Mahkeme TCDD'nin ve KİK'in iptal ettiği ihaleyi geçerli saydı. Bu süreç 2007-2010 yılları arasında oldu. Özetle ihaleyi kimin kazandığına mahkeme karar verdi. TCDD zorunlu olarak mahkeme kararını uyguladı." TCDD Vakfı'nın 1 milyon lira bağış aldığı iddiaları da paralel yapının yalanı çıktı. Kurum'un Genelkurmay Başkanlığı ile işbirliği içinde Polatlı'da "Sakarya Meydan Savaşı Panoraması ve Müzesi" yapımını gerçekleştirdiği ifade edildi.

SİMİT DE YOK SARAY DA YOK
Marmaray'ın istasyonlarındaki Simit Sarayı ile ilgili iddialara da yanıt veren TCDD, "2.500 kiracımız var. Buranın nasıl kiraya verileceğinin yöntemi ve yasal zemini belli... Yenikapı ve Kazlıçeşme istasyonlarına büfe/cafe ihalesine herkese açık olarak çıkıldı. İstekli olmadığından ihale iptal edildi. Ortada simit de saray da yok" dedi. Açıklamada, Ankara- Sivas demiryolu projesinde 5.2 milyon TL'lik zarar iddiasının doğru olmadığı hatta yüklenicinin yaklaşık bedelden yüzde 36 tenzilatla işi bitirdiği belirtildi. Kurum, Yüksek Hızlı Tren'in de emsal ülkelere göre daha az maliyetle inşa edildiği bilgisine açıklamasında yer verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TCDD'ye paralel linç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN